Biała kuchnia – pomysły na aranżację

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Białe szafki kuchenne to synonim klasyki i ponadczasowości w aranżacji kuchennej przestrzeni. Biel nie wychodzi z mody i rozjaśnia pomieszczenie. Z czym ją łączyć?

Wybór mebli kuchennych to decyzja na wiele lat. Raz stworzona zabudowa najczęściej zostaje z nami przez dekady. Bezpiecznym, klasycznym i eleganckim rozwiązaniem jest wybór białych frontów. Białe szafki kuchenne wyglądają pięknie w każdej wersji wykończenia powierzchni: matowe, półmatowe i na wysoki połysk. Bardzo ładnie prezentują się zarówno gładkie drzwiczki, jak i te rzeźbione. Jak dobrać idealny blat? Jaka aranżacja sprawdzi się przy białej kuchni?

Biel absolutna

Biel współgra z bielą. Nic nie stoi na przeszkodzie aby do białych frontów dobrać także biały blat. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu w relatywnie prosty sposób będziemy mogli zmieniać aranżację kuchni. Dobór dekoracji, dodatków i małego AGD w modnych kolorach pozwoli na szybką i tanią zmianę wystroju pomieszczenia. Takie rozwiązanie wymaga jednak regularnego i dokładnego sprzątania kuchni. Na nieskazitelnie białej przestrzeni każde zabrudzenie będzie bardzo widoczne.

Decydując się na białe fronty i białe blaty, warto przełamać kolorystykę pomieszczenia poprzez podłogi. Dobrze sprawdzą się motywy drewniane oraz delikatna marmurowa struktura kafli. Z bielą dobrze współgra też szara podłoga. Dobranie do monochromatycznej kuchni białych kafli może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało szpitalnie i zbyt surowo.

Biel frontów i czerń blatu

Biała kuchnia z czarnym blatem to eleganckie i nowoczesne połączenie. Świetnie sprawdzi się w loftowych mieszkaniach. Czarny blat świetnie kontrastuje z bielą frontów szafek. Dużo lepiej połączenie to sprawdzi się przy frontach gładkich, pozbawionych żłobień i widocznych uchwytów. Już sama kombinacja kontrastowych kolorów powinna przyciągać uwagę i stanowić główną ozdobę kuchni.

Bardzo dobrze prezentuje się pomieszczenie, w którym blat płynnie przechodzi na ścianę, w kierunku górnych szafek. Wprowadzenie dodatkowego koloru na ścianę lub kafli może wprowadzić wizualny chaos. Decydując się na czarno-białą kuchnię, warto pomyśleć o dobraniu do niej czarnego AGD, kontaktów i dodatków. Świetnie sprawdzi się też farba tablicowa. Dzięki pomalowaniu nią fragmentu pomieszczenia, będziemy mogli zostawiać kredowe rysunki i wiadomości dla domowników.

Drewno i biel – para idealna

Naturalny kolor drewna i biel to połączenie idealne. Chcąc wybrać blat, który nie wyjdzie z mody, w ciemno możemy zdecydować się na drewno. Blaty z prawdziwej deski wymagają specjalistycznej pielęgnacji i są drogie. Nie obejdzie się bez szlifowania i regularnego olejowania powierzchni. Tańszą alternatywą są blaty wykonane z tworzywa, które wyglądem do złudzenia przypominają drewno.

Drewniane blaty pasują do każdego typu białej kuchni. Świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnym wnętrzu jak i w rustykalnej przestrzeni. Do wykończenia ściany między blatem a górnymi szafkami z powodzeniem możemy zastosować cegłę, białe kafle albo ścienne kafelki w egzotycznych kształtach i kolorach. Sprawdzi się marokańska koniczyna oraz modne wielokolorowe kafelki.

Szary blat w białej kuchni

Szarość to kolor, który kilka sezonów temu szturmem wkroczył do wnętrzarskiej mody. Chętnie malujemy na szaro ściany, kupujemy tapicerowane meble w różnych jej odcieniach. Nic w tym dziwnego. To kolor uniwersalny i elegancki. Nie widać na nim zabrudzeń i dobrze komponuje się z innymi barwami.

Szary blat to bezpieczne rozwiązanie do białej kuchni. Nie jest tak odważny i wymagający jak biały i czarny blat. Nie widać na nim zabrudzeń. Jest łatwy w utrzymaniu i bardzo uniwersalny. Ciekawym rozwiązaniem są szare, marmurowe blaty. Bardzo ładnie komponują się z białymi frontami, tworząc drogo wyglądającą kuchenną całość.

Połączenie kolorów

Nowoczesne kuchnie nie boją się łączenia kolorów. Możemy wybrać białe doły i dopasować do nich drewniane szafki górne. Ciekawym połączeniem jest kuchnia w kształcie litery L, na której z jednej strony mamy wysoką zabudowę w drewnie, butelkowej zieleni lub czerni, a druga strona jest klasyczna i biała.

Biała kuchnia daje wiele możliwości aranżacyjnych. Wizualna zmiana pomieszczenia wymaga najczęściej jedynie zmiany dodatków. Czasem wystarczy wymienić jedynie gałki w szafkach, aby zmienić charakter kuchni na glamour albo rustykalny.

Zdjęcie główne: Mark McCammon/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*