Co powinno znaleźć się w terrarium?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Opieka nad zwierzęciem jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących i fascynujących zajęć. Domowi pupile to nie tylko psy, koty i króliki, wiele osób czerpie ogromną przyjemność z zajmowania się wężami, jaszczurkami i innymi gadami. Zobacz, jak stworzyć w terrarium idealne warunki dla nowego lokatora.   

Wymiary terrarium   

Większość gadów oraz owadów, na przykład pajęczaków, hodowanych w terrariach, nie potrzebuje wyjątkowo dużych habitatów. Na przykład bardzo popularne wśród początkujących entuzjastów terrarystyki gekony lamparcie potrzebują wiele miejsca. Minimalne wymiary terrarium dla takiej jaszczurki wynoszą zaledwie 40x40x40 cm. Z kolei dla gekona orzęsionego jest to 40x40x60 cm. Oczywiście warto postawić na większy wybieg, ponieważ można na nim stworzyć dla zwierzęcia lepsze warunki. 

Wymiary habitatu dla węży powinny być sporo większe, gdyż minimalna długość terrarium dla węża zbożowego do 80x40x40 cm, z kolei dla pytona królewskiego 100x50x40 cm. Ponownie, warto rozważyć wykroczenie poza minimalne wymiary i zapewnienie gadowi lepszych warunków. Terraria idealne dla małych i większych gadów możesz znaleźć w internetowym sklepie https://www.aquaelzoo.pl/.   

Wyposażenie terrarium   

Elementy wyposażenia terrarium powunny zależeć przede wszysrkim od jego lokatora. Każdy gad ma nieco inne wymagania gatunkowe, przez co ich wybiegi powinny różnić się od siebie. Większość zwierząt terrarystycznych potrzebuje jednak dwóch stałych elementów – basenu oraz lampy grzewczej. Gady są zmiennocieplne i potrzebują stałego dogrzewania, by utrzymać komfortową temperaturę ciała. Specjalne lampy zapewniają im ciepło i imitujące słońce mocne światło. Innym ważnym aspektem jest wysoki poziom wilgotności w terrarium. Basen lub inny mały zbiornik z wodą umożliwi gadowi kąpiele oraz podniesie poziom wilgotności powietrza. Kąpiel w wodzie pomaga gadom nawilżyć skórę, co ułatwia wylinkę i zapobiega zastojom w zrzucaniu skóry, które mogą być szkodliwe i niekomfortowe dla zwierzaka. Niektóre gady pobierają też płyny przez skórę, przez co potrzebują możliwości moczenia się w wodzie, aby uniknąć odwodnienia. 

Terrarium powinno być podzielone na trzy sekcje – część chłodną, ciepłą oraz wodną. Zwierzę musi mieć możliwość wymoczenia się w wodzie, ale także osuszenia i wygrzania ciała. W przypadku żółwi, stały kontakt z wodą może prowadzić do gnicia skorupy lub jej deformacji. Wzniesiona nad poziom wody czy gruntu wyspa z lampą grzewczą jest konieczna dla większości gadów.   

Dodatki i dekoracje do terrarium   

Istotny dla zwierzaka oraz jego opiekuna jest także wystrój terrarium. Wybieraj dekoracje naturalne, bez barwników czy tworzyw sztucznych. Domki wykonane z drewna lub wydrążone w łupinie kokosa będą fantastyczną kryjówką dla gadów w terrarium. W środku możesz także posadzić rośliny lubiące wysoki poziom wilgoci, zwróć tylko uwagę na to, by były one bezpieczne dla zwierząt. Świetnym dodatkiem, który wygląda bardzo efektownie i działa korzystnie na wilgotność powietrza jest wodospad z pompą lub nawilżacz powietrza, tworzący w terrarium przyjemną dla zwierzaków mgłę. Wszelkiego rodzaju gałęzie, patyki czy korzenie nie tylko ozdobią wystrój habitatu, lecz także dadzą gadom możliwość wspinania się i rozrywkę.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Eba Marie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*