Gdy dziecko chce psa – na co zwrócić uwagę, wybierając domowe zwierzątko?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele dzieci marzy o własnym psie. Dzięki niemu znacznie prościej będzie nauczyć je odpowiedzialności i zaradności. Ma on jednak swoje minusy – w przypadku, kiedy dziecko nie do końca będzie chciało nim się zajmować, niestety to na nas spadnie obowiązek karmienia oraz wyprowadzania pupila. Zanim zdecydujemy się na psa dla dziecka, należy sprawdzić wszystkie za i przeciw, a dodatkowo również warto wybrać rasę, która spełni oczekiwania całej rodziny.

Jak przygotować dziecko na psa?

Małe dzieci często chcą mieć zwierzę domowe, a najbardziej wyczekiwanym zwierzęciem będzie zawsze pies. Jest wiernym przyjacielem, ale wymaga znacznie więcej uwagi, niż np. rybki. Nasze pociechy powinny być przygotowane na nowego członka rodziny. Na pewno pomogą w tym kroki, jakie należy podjąć, aby sprawdzić, czy dziecko podoła nowym obowiązkom.

  1. Rozmowa

Zacznijmy rozmawiać z dzieckiem o psie jako nie tylko o nowym przyjacielu rodziny, ale przede wszystkim przedstawmy go jako nowy obowiązek. Pies wymaga spacerów, ale również zainteresowania, zabawy i opieki, niezależnie od roku szkolnego czy wakacji. Wyjaśnijmy, czego potrzebuje pies, by był szczęśliwy.

  1. Pokazanie, jak zajmować się psem

Znajdźmy w naszej okolicy osobę, która ma psa, ale potrzebuje pomocy do opieki nad nim. Dziecko niech włączy się w taką pomoc, dzięki czemu zobaczy, na czym polega taka opieka i zabawa z psem. Niech regularnie wychodzi na spacery, niezależnie od pogody, ale również uczy się, jak panować nad zwierzęciem i jak go karmić. Przez takie doświadczenie na pewno sprawdzi, czy jest to dobry pomysł, aby mieć własnego psa w domu.

  1. Wprowadzanie zmian, które mają na celu przygotowanie do nowych obowiązków

Należy zacząć rozkładać plan dnia tak, aby dziecko faktycznie znajdowało czas na zajmowanie się pupilem. Można poprosić je, by zaczęło wstawać pół godziny wcześniej, czy też znajdowało około godziny po południu, aby móc bawić się z nowym zwierzątkiem. Wyjaśnijmy, że ustalone zasady przed przygarnięciem psa muszą być ściśle przestrzegane przez dzieci, ale również wszystkich domowników.

John Dog – Jak oswoić psa z dzieckiem – TRENING PSA

Znalezienie odpowiedniego psa

Wiele osób jest za tym, aby adoptować psa ze schroniska. Jest to najlepsza decyzja i łączy się z kwestią pomocy porzuconemu zwierzęciu w znalezieniu nowego domu. Jeśli mamy małe dzieci, nie warto zabierać psów ze schronisk, które przeżyły ogromną traumę oraz były w nich zamknięte bardzo długo. Dzieci, zwłaszcza małe, niestety nie zawsze umieją opiekować się takimi psami i mogą się zniechęcić, kiedy zwierzę będzie bardzo nieufne w stosunku do nich. Starsze dzieci mogą pomóc w zajmowaniu się takimi pieskami, jednak główną pracę powinniśmy wykonać my, wraz ze zwierzęcymi behawiorystami, którzy wyjaśnią nam, jak otworzyć psa na kontakt, by pokazał nam swoje zaufanie.

Wiele osób decyduje się na zakup psa z hodowli. Należy wybrać te sprawdzone, które mają nadane odpowiednie numery, a także certyfikaty. Mamy wtedy gwarancję, że nie wspieramy pseudohodowli. Należy również sprawdzić, czy dany pies posiada rodowód, a jego rodzice również są psami rodowodowymi. Dla małych dzieci dobrą rasą będzie labrador, który jest opiekuńczy i spokojny. Kochane przez dzieci są yorki, które osiągają niewielkie rozmiary, a przy okazji mniej uczulają, ponieważ zamiast sierści mają włosy. Należy jednak pamiętać, że wymagają od nas znacznie większej pielęgnacji. Muszą być regularnie czesane oraz myte specjalnymi szamponami. Niestety wiele osób nie stać na taką pielęgnację, dlatego pozostają przy psach z sierścią.

Bardzo dobrą rasą, zwłaszcza dla dzieci, jest beagle. Są to psy niskie, mające krótką sierść, łatwą do czesania. Dodatkowo są spokojne i bardzo towarzyskie. Należy jednak pamiętać, że szczególnie potrzebują naszej opieki oraz troski. Uwielbiają się bawić, więc dobrym pomysłem będzie przygarnięcie jednego beagle’a w momencie, kiedy posiadamy dom z ogrodem. Bardzo towarzyskie i spokojne są również owczarki szkockie collie oraz buldogi francuskie.

Przygotowanie do przyjęcia psa

Zanim przyjmiemy psa pod nasz dach, ważne by miał on swój kąt. Kupmy wygodne legowisko, dopasowane wielkością do nowego przyjaciela. Ważne są również zabawki oraz przestrzeń na zabawy z psem. Warto też dowiedzieć się zawczasu, jaką karmę będzie jadł i kupić kilka smakołyków, np. kości do czyszczenia zębów. 

Fot. Markus Trier/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*