Jak czyścić fugi w łazience?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czyszczenie fug nie należy do przyjemnych zajęć. Od czasu do czasu powinniśmy jednak poświęcić na nie czas, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów, pleśni i trwałych zabrudzeń.  

Kafle w łazience to w dzisiejszych czasach standard. Najczęściej pokrywają one podłogę, kabinę prysznicową, ale również fragmenty lub całość ścian. Jeżeli mamy kafelki, to na pewno mamy też fugi. To połączenie jest konieczne i nierozerwalne. Fugi wypełniają przestrzeń pomiędzy pojedynczymi kafelkami i zapewniają powierzchni szczelne pokrycie. Nawet jeżeli fugi są bardzo cienkie, to nadal wpływają na odbiór całej przestrzeni. Ważne, aby utrzymać je w dobrym stanie i pierwotnym kolorze. Jak czyścić fugi?

Sposób pierwszy – kwas i sól 

Jeżeli jesteśmy posiadaczami białych fug w łazience, do ich czyszczenia możemy z powodzeniem wykorzystać sok z cytryny lub ocet w połączeniu z solą. Taka mieszanka wyczyści, zdezynfekuje i dodatkowo wybieli zabrudzone fugi. Z soli i wybranego kwasu tworzymy gęstą pastę. Dobrze wymieszaną papką pokrywamy fugi np. przy pomocy szczoteczki do zębów. Następnie pozostawiamy na chwilę, aby mieszanka zaczęła działać. Po dwóch kwadransach możemy wyszorować miękką szczoteczką fugi, a następnie zebrać nadmiar papki papierem. Po zabiegu kafle należy umyć. 

Sposób drugi – wykorzystaj akcesoria do mycia zębów

Kolejnym sprawdzonym patentem na doszorowanie białych fug, jest wykorzystanie szczoteczki i pasty do zębów. Ważne, aby pasta była pastą – nie żelem, ani innym wynalazkiem do mycia zębów. Najlepiej sprawdzi się taka w kolorze białym, najbardziej tradycyjny wariant. Odrobinę pasty nakładamy na szczoteczkę i rozpoczynamy szorowanie. I tak krok po kroku, miejsce po miejscu. Na koniec dokładnie myjemy całą powierzchnię kafli ciepłą wodą.

Sposób trzeci – niezawodna i uniwersalna soda oczyszczona

Soda oczyszczona powinna znajdować się w każdym gospodarstwie domowym. Jej uniwersalne zastosowanie jest już niemal legendarne. Dodatkowym atutem jest to, że soda jest ekologicznym środkiem czyszczącym. Nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Jak czyścić fugi sodą oczyszczoną?

Chcąc wyczyścić fugi za pomocą sody, możemy użyć samego proszku i odrobiny wody. Pomocna znów okaże się szczoteczka lub miękka szmatka. Gęstą pastą najpierw pokrywamy fugi, a po dłuższej chwili szorujemy. Cięższe zabrudzenia, w tym pleśń, możemy spróbować usunąć mieszaniną sody i octu. Każdorazowo po czyszczeniu fug sodą należy bardzo dokładnie umyć powierzchnię. Po pierwsze dlatego, że po wyschnięciu soda zostawia biały nalot. Po drugie pozostawiona na kaflach może zostawić wżery.

Sposób czwarty – amoniak do zadań specjalnych

Na powstawanie grzybów i pleśni szczególnie narażone są wilgotne, ciepłe miejsca. Czy może być bardziej idealnie niż rogi prysznica? Praktycznie nie. To właśnie tam, na fugach, pojawia się brązowy lub zielonkawy nalot. Domowym sposobem na wyczyszczenie fug w prysznicu jest mieszanka amoniaku i sody. Do butelki z atomizerem wlewamy pół szklanki amoniaku i dwie pełne łyżeczki sody. Następnie spryskujemy kafle i fugi, po czym zostawiamy na godzinę, aby mieszanka mogła zadziałać. Po upływie wskazanego czasu fugi należy wymyć i dokładnie spłukać bieżącą wodą.                 

Sposób piąty – magiczna biała gąbka

Pianka na bazie żywicy melaminowej. Tylko tyle i aż tyle tworzy tzw. magiczną gąbkę (nazwa własna wielu sprzedawców). Gąbeczki sprzedawane są w setach po kilka sztuk. Przed użyciem należy zwilżyć gąbkę wodą, dobrze odcisnąć i zabrać się za szorowanie. Efekty w czyszczeniu kafelek i fug przy jej pomocy potrafią być naprawdę spektakularne. 

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*