Jak prawidłowo karmić kota? Podpowiadamy!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli masz kota, na pewno dbasz o zabawki i drapaki. By zdrowo żył, bardzo ważne jest również jego odpowiednie żywienie. Zapewnisz mu je za pomocą specjalnej karmy. Sprawdź, jak prawidłowo karmić Twojego mruczka.

Małe porcje, ale często

Kot może jeść od 3 do nawet 21 razy dziennie! Dzieje się tak, ponieważ w naturze koty polowały i zjadały małe myszy, czy ptaki. Polowanie było ważną częścią ich dnia. Gdy zostały udomowione, ich biologia nie zmieniła się zanadto. Pamiętaj, że kot jest drapieżnikiem, dlatego ma bardzo krótki przewód pokarmowy. Będzie wolał mniejsze porcje, ale jedzone częściej. Jeśli na co dzień nie ma Cię długo w domu, zostaw pupilowi miseczkę z wodą oraz suchą karmę. Będzie mógł przegryzać ją pomiędzy drzemką a zabawą. Kot je częściej wieczorem lub w nocy, ponieważ w ciągu dnia woli zrobić sobie serię drzemek. Nie jest to powód do zmartwienia. Koty z reguły są bardziej aktywne wieczorami i wtedy warto z nimi nieco się pobawić i naszykować większą porcję jedzenia.

Unikaj zbóż w karmie

Wiele tanich karm dla kotów ma w sobie niestety bardzo dużo ziaren zbóż. To tanie zapychacze, które nie są odpowiednie dla mruczków. Mogą powodować wzdęcia, a zbyt wiele błonnika w diecie doprowadza nawet do rozwolnienia, czy częstszych wymiotów u kotów. Sprawdź, ile jest mięsa w karmie oraz jaki ma stosunek białka do węglowodanów. Najlepsze karmy posiadają od 80 do 99% mięsa.

Fot. Pixabay

Nie zapomnij o taurynie!

Koty wolno żyjące bardzo często jedzą myszy. Okazuje się, że tuszka mysia posiada bardzo dużo tauryny, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Jeśli nasz kot często wychodzi na zewnątrz, to możliwe że również poluje na małe gryzonie. W domowych warunkach trudno o ten rodzaj pokarmu. Można jednak myszy łatwo zastąpić wołowiną lub podrobami, takimi jak kurze serca. Dodatkowo wołowina oraz podroby mają w składzie duże ilości białka oraz ważnych witamin, a mniejszą ilość tłuszczu.

Dostosuj kaloryczność do wieku kota

Wszystkie zwierzęta domowe, w tym koty, powinny mieć ilość jedzenia dostosowaną do ich wieku. Karmę dobierać warto ze względu na wiek lub wagę kota i jego aktywność na co dzień. Kocięta pomiędzy 4 a 5 miesiącem życia bardzo intensywnie rosną, dlatego w ich diecie powinno być nieco więcej tłuszczy. Można wybrać specjalną karmę dla kociąt, która jest znacznie lepiej rozdrobniona.

Starsze koty mogą mieć z kolei pewne problemy z trawieniem, dlatego bardzo ważne jest wybranie karmy z mniejszą ilością węglowodanów.

Mniej kalorycznie powinny być posiłki dla kotów mało aktywnych. Niektóre mruczki są bardziej ospałe i mają mniej energii. Warto zadbać, by takie koty jadły karmy zgodne z ich aktywnością fizyczną. W innym wypadku istnieje ryzyko, że zaczną tyć. Również mniej kaloryczna powinna być karma dla mniej aktywnych kocich seniorów. Niektóre koty w starszym wieku mogą więcej spać i mniej się ruszać. Należy też wybrać takie produkty, które są pełne mikroskładników oraz dobrze przyswajalne.

Kotki w okresie ciąży i laktacji powinny jeść więcej węglowodanów. Jeśli kotka z Twojej hodowli spodziewa się młodych, zadbaj o karmę specjalnie dopasowaną do jej potrzeb.

Odpowiednią kaloryczność karmy pomoże wybrać dobry weterynarz po zbadaniu kota oraz sprawdzeniu jego wagi. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać produkty idealne dla naszego kociaka.

Czy kot może jeść surowe mięso?

Tu zdania są nieco podzielone, jednak niektórzy bardzo polecają taki styl żywienia. BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food, opiera się na obserwacji żywienia dziko żyjących zwierząt. Zauważono, że koty domowe lub wychodzące, które raz na jakiś czas jedzą zbadane i świeże surowe mięso, mają znacznie więcej energii, a także zauważalnie ładniejszą i gęstszą sierść. Weterynarze jednak mają wiele obaw co do tego sposobu żywienia kotów. Niestety mięso może zawierać salmonellę, która jest bardzo niebezpieczna dla mruczków.

Jeśli mamy pewność co do pochodzenia danego mięsa, możemy podać kotu od czasu do czasu nieco drobiowej wątróbki bądź wołowiny. Taki sposób żywienia wpłynie pozytywnie na jego poziom energii, zdrowie układu pokarmowego oraz uzębienie.

Fot. Paul Hanaoka/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*