Kiedy należy wymienić okna? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Standardowe okna PCV mogą wytrzymać około 30 lat. Czas tej gwarancji zależy jednak od prawidłowego sposobu użytkowania i regularnej konserwacji. Po czym poznać, że okna są już do wymiany? 

Rodzaj okien 

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed wymianą okien, jest rodzaj tworzywa, z jakiego są wykonane. Każdy z materiałów zachowuje się inaczej, ma inny poziom wytrzymałości i wymaga innego sposobu konserwacji. Najpopularniejsze są okna plastikowe, czyli wykonane z materiału PCV. Ten rodzaj okien jest najtańszy, ma dobrą izolację ciepła i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Okna PCV świetnie sprawdzają się w wielu rozmiarach, szczególnie jako okna dachowe, jednak najlepiej wybrać kolor biały, który w najmniejszym stopniu się odbarwia. Kolejnym popularnym typem są okna drewniane. Klasyczne, wykonane z klejonego warstwowo drewna ramy są stylowe, trwałe, a prawidłowo konserwowane mogą wytrzymać w dobrym stanie nawet 100 lat. Ostatnim popularnym modelem są okna aluminiowe. Ten rodzaj dotychczas charakteryzował się niską izolacją termiczną, jednak dzięki nowoczesnym technikom dorównuje parametrom okien PCV oraz drewnianych. Ramy okienne wykonane z aluminium są łatwe w utrzymaniu, dostępne w różnych kolorach, a także z możliwością dodatkowego lakierowania i widocznego połysku lub matowego wykończenia, które dodaje pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. 

Kiedy można wymienić okna? 

Okna, jak każda inna część wyposażenia domu, ulegają zniszczeniu ze względu na długość użytkowania. Minimalny czas gwarancji, jaki najczęściej dają producenci, to 10 lat, ale w zależności od marki, można zakupić okna w przystępnej cenie z gwarancją nawet do 30 lat. Po tym okresie okna mogą stać się nieszczelne, uszczelki wytarte, a rama odbarwiona. Jakie jeszcze czynniki mogą skłonić do wymiany okien? 

Niewłaściwa konserwacja

Okna należy myć co najmniej dwa razy do roku, najlepiej naturalnymi środkami, takimi jak woda z octem czy ciepła woda, za pomocą ścierki z mikrofibry. Warto dokładnie czyścić wszystkie elementy ramy oraz uszczelki. Po dokładnym przemyciu ram oraz szyb można newralgiczne miejsca, takie jak zawiasy, zabezpieczyć specjalnymi środkami do konserwacji. Ich nadużywanie może również prowadzić do szybszego zniszczenia okien. 

Uszkodzenia

Te szczególnie pojawiają się po próbie włamania, przypadkowym zbiciu szyby czy uderzeniu gałęzi. Przed wymianą całości warto skontaktować się z producentem okna i skonsultować sytuację. Być może wystarczy sama wymiana szyb. 

Wypaczenie ram 

Częstą przyczyną wymiany okien jest również wypaczenie ram, czyli wygięcia powstające w ramie. Problem ten często dotyka okna balkonowe, które są najczęściej otwierane na pełną szerokość. Drobne usterki można uszczelniać za pomocą specjalnych podkładek lub okuciami do ościeżnicy, ale w przypadku dużych szczelin konieczna będzie wymiana całości. 

Zdjęcie główne: Alessio Cesario/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*