Panele fotowoltaiczne – czy się to opłaca?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rosnący koszt energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych. 

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj wszystkie zalety i wady. Sprawdź, w jaki sposób rachunki za prąd, zachęty i ulgi podatkowe mogą wpłynąć na Twój portfel!

Wpływ na środowisko

Jeśli szukasz źródła energii, które w najmniejszym stopniu zagraża środowisku, zdecyduj się na panele fotowoltaiczne. Energia słoneczna nie wytwarza gazów cieplarnianych i nie zanieczyszcza wody. 

Dodatkowo do konserwacji potrzebuje niewielkiej ilości wody, w przeciwieństwie do elektrowni jądrowych, które potrzebują jej nawet 20-krotnie więcej. Produkcja energii słonecznej nie powoduje żadnego hałasu, co jest niezwykle ważne, ponieważ na panele fotowoltaicznych decyduje się wielu właścicieli domków jednorodzinnych.

Niższe rachunki za energię

Wytwarzanie energii elektrycznej w swoim zakresie skutkuje mniejszą zależnością od dostawcy. Jeśli martwisz się, że rachunki za media ciągle rosną, pora zastanowić się nad panelami fotowoltaicznymi. System zapewnia wykorzystanie słońca przez cały rok – pamiętaj, możesz oszczędzać nawet w pochmurne dni! Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić na rachunkach.

W zależności od rozmiaru, wydajności ogniw i orientacji względem słońca, niektóre panele generują więcej energii, niż jej zużywasz. Jeśli chcesz, zarabiaj na niewykorzystanym a wygenerowanym prądzie, gdy trafi do sieci publicznej.

Zanim zdecydujesz się na instalację paneli fotowoltaicznych, sprawdź, czy możesz liczyć na dotacje. W ten sposób przedsięwzięcie stanie się jeszcze bardziej opłacalne.

Produkcja energii w godzinach szczytu

Zapotrzebowanie na energię zwykle wzrasta w godzinach 11-16, a następnie wczesnym wieczorem. Oczywiście, jest to okres, w którym cena energii elektrycznej rośnie. 

W tych godzinach panele fotowoltaiczne również osiągają maksymalną wydajność. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz mieć pewność, że Ci się opłaci.

Mniejsza utrata energii elektrycznej podczas transportu na duże odległości

Część energii, około 3-5%, jest tracona podczas transportu i dystrybucji. Im dłuższe odległości między punktami produkcji a dostawami, tym większa utrata energii elektrycznej. Wspomniane straty mogą nie wydawać się znaczące, ale wpływają na działanie instalacji w regionach o dużej gęstości zaludnienia. Montując panele fotowoltaiczne, możesz zmniejszyć te straty.

fot. shropferoval/Pixabay

Sprawdź rachunki za prąd

Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną i dlatego mogą znacząco obniżyć rachunek za prąd, jeśli go nie wyeliminować. Im wyższy rachunek, tym większe prawdopodobieństwo, że skorzystasz na zmianie. Należy jednak pamiętać, że stawki i zużycie energii, szczególnie opłaty na wyciągu, mogą się zmieniać. 

Oceń ekspozycję na światło słoneczne

Więcej słońca oznacza więcej wyprodukowanej energii i większy potencjał oszczędzania na rachunkach za prąd. Orientacja Twojego domu względem słońca, ilość zacienienia i typ dachu wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych. W związku z tym skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który wykona szacunkowe wyliczenia. Dzięki temu zobaczysz, czy taka inwestycja rzeczywiście Ci się opłaca.

Oszacuj koszt paneli fotowoltaicznych

Główne koszty obejmują instalację i zakup samych paneli. Większość systemów nie wymaga wielu prac konserwacyjnych. Zazwyczaj są zaprojektowane tak, aby działały przez 20 lat lub dłużej, przy niewielkich zmianach ilości wytwarzanej energii elektrycznej. Obliczając koszty, weź pod uwagę, ile prądu regularnie zużywasz. Taką informację znajdziesz na rachunku za media. Sprawdź, jaki system wygeneruje potrzebne napięcie. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj ze specjalistą, który dobierze dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Jeśli znasz aktualne zużycie energii, zobacz, ile będziesz musiał zapłacić za panele fotowoltaiczne. Porównaj przynajmniej kilka ofert. Niektóre firmy obniżają koszty instalacji, proponując atrakcyjne rabaty. Poproś o wycenę trzech-pięciu wykonawców. Koniecznie sprawdź opinie ich klientów.

Na koniec zobacz, jakie ulgi podatkowe i zachęty proponuje rząd lub samorząd dla właścicieli systemów fotowoltaicznych. Poszukaj, czy możesz skorzystać z dotacji na zakup paneli.

Fot. Gustavo Fring/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*