Planujesz zakup pralki? Sprawdź, co wziąć pod uwagę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Konieczność przygotowania się do zakupu pralki jest oczywista – chodzi o drogą inwestycję, która powinna posłużyć na lata. Warto jest od początku ustalić własne oczekiwania, co zawęzi nam pole poszukiwań. O czym jeszcze pamiętać?

Pralka do zabudowy

Ten typ pralki to alternatywa, którą należy zaplanować odpowiednio wszędzie. Chodzi o urządzenia ładowane od przodu, w szczególności te, które można ukryć pod blatem. To dobry wybór do kuchni, kiedy w łazience mamy niewiele miejsca lub chcemy inaczej ją rozplanować. Niestety, pralki do zabudowy są znacznie droższe. 

Pralka wolnostojąca

W tej klasie wybór pralek będzie największy. Ich wygląd jest na tyle estetyczny, że nie będą w żaden sposób swoim designem odbiegać od wystroju całości. Ich zaletą jest uniwersalność i możliwość wyboru różnych ustawień. 

Jak duży wsad pralki jest potrzebny?

Wybór zależy od liczby osób składających się na gospodarstwo domowe. Inne potrzeby będzie miał singiel, inne zaś dla licznej rodziny z wieloma dziećmi. Jakie parametry powinno się polecać? W przypadku pojedynczej osoby dobrym wyjściem jest wybór pojemności na poziomie 4 lub 4,5 kilograma. W przypadku rodziny liczącej do 4 osób powinno się wybrać 6 lub 6,5 kg. Większą opcją jest pralka ze wsadem 7-8 kg, którą można przeznaczyć dla większej rodziny. Pralki 9 kg są już znacznie droższe. 

Jaki sposób ładowania pralki?

Mamy do wyboru dwa główne rodzaje pralek jeśli chodzi o sposób ładowania: 

  • pralka ładowana od góry: o szerokości 40 cm, dzięki nim można znacząco ograniczyć miejsce zajmowane przez pralkę  w łazience; 
  • pralka ładowana od dołu: najbardziej popularny rodzaj pralki – na rynku dostępnych jest przeszło 800 modeli; dzięki temu otrzymujemy największe zróżnicowanie w zakresie dodatkowych funkcji i parametrów 
Fot. stevepb/Pixabay

Wirowanie

Obroty wirowania pralki to ważny parametr, który ma znaczenie w stosunku jakości do ceny. W skrócie: im wyższa ilość obrotów na minutę, tym bardziej suche ubrania, ale też droższy produkt. Często wyższym obrotom towarzyszą jednak również większe zagniecenia ubrań i głośniejsza praca pralki. 

Optymalny poziom obrotów

W sytuacji, gdy na rynku mamy pralki o liczbie obrotów w granicach 800-1500 na minutę, warto się zdecydować na opcję pośrednią. Ok. 1000 obrotów na minutę z możliwością regulacji prędkości wirowania powinno spełniać oczekiwania większości użytkowników. 

Silnik pralki 

Wybór silnika jest bardzo ważny z uwagi na długość życia pralki. Do wyboru mamy silniki szczotkowe i bezszczotkowe, czyli inwertorowe. O ich trwałości świadczy już choćby gwarancja udzielana przez producentów: na silniki inwertorowe jest udzielana nawet kilkukrotnie dłuższa gwarancja.

Ergonomia pracy pralki

Koszty pralki musimy liczyć nie tylko w jednorazowym wydatku na zakup urządzenia, ale też w długiej perspektywie. Wówczas na pierwszy plan schodzi ergonomia jej użytkowania.

Klasa energetyczna 

Podstawą jest wybór pralki w klasie energetycznej A wśród siedmiu możliwych stopni do wyboru. Pozwoli to na oszczędzenie pieniędzy wydawanych na energię elektryczną. Zasada jest prosta – większa liczba plusów przy literze A, to większa oszczędność na rachunkach. Niestety, za klasę A+++ zapłacimy więcej. Kiedy więc taki wybór będzie optymalny? Wówczas, gdy potraktujemy go jako długofalową inwestycję. Z czasem większy wydatek jednorazowy się zwróci. 

Poziom hałasu

Praca pralki w domu może być przyczyną powstawania bardzo dużego poziomu hałasu. Rozpiętość pomiędzy tym rodzajem uciążliwości w przypadku poszczególnych modeli jest duża – od 46 do 77 decybeli, która zwiększa się jeszcze podczas wirowania. 

Zużycie wody

Modele starszej produkcji były szczególnie mało oszczędne jeśli chodzi o pobór wody. Niektóre modele na jeden cykl prania zużywały nawet jej trzycyfrową ilość. Obecnie oszczędność jest nawet ponad dwa razy większa, co przekłada się na koszty użytkowania urządzenia, zwłaszcza w długim okresie. 

Fot. Curtis Adams/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*