Rośliny do ogrodu nowoczesnego. Jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród nowoczesny to nie miejsce epatujące przepychem czy dostarczające rozrywek. To oaza spokoju, w której masz czuć się lekko i komfortowo. Zobacz, jakie rośliny pomogą Ci w realizacji tego zadania!

Drzewa i krzewy do ogrodu nowoczesnego

Przy wyborze roślin do ogrodu nowoczesnego należy harmonię kształtów przedłożyć nad harmonię barw. Monochromatyczny pejzaż nabierze wyrazistości, jeśli postawisz na rośliny o geometrycznych liniach: drzewa o parasolowatym pokroju korony, bukszpany kuliste i naparstnice o strzelistych kwiatostanach.

Ze względu na oszczędność stylu nowoczesnego wszystkie rośliny muszą być starannie dobrane. Do ogrodu warto wprowadzić nieco egzotyki przez wybranie drzew i krzewów o efektownych kwiatach i liściach czy ciekawie zakrzywionych pniach i gałęziach. Zwróć uwagę na magnolie, paulownie i palmy.

Poza roślinami egzotycznymi w ogrodzie nowoczesnym dobrze będą się prezentować rośliny typowe dla naszej szerokości geograficznej: jesiony, dęby, klony, brzozy i sosny. Drzewa i krzewy możesz sadzić jako solitery lub w niewielkich grupach. Twój ogród upiększą jarzębina, kalina lub wierzba płacząca. Posadź je w strefie odpoczynku i relaksu. Ich obecność podaruje Ci uczucie błogiego spokoju, a gdy zakwitną, będą nieocenioną ozdobą ogrodu.

Wybierając krzewy do ogrodu w stylu nowoczesnym, skupiaj się na nasadzeniach, którym łatwo nadasz określone formy. Krzewy najlepiej przycinać w kule i stożki. Idealne do formowania będą różaneczniki, lilaki, pęcherznice i wiązówki. Naokoło ogrodu możesz też rozstawić okrągłe lub owalne donice z roślinami piennymi.

Kwiaty i pnącza do ogrodu nowoczesnego

Symbolem stylu nowoczesnego w aranżacji ogrodu są wszelkie odmiany irysów w przeróżnych odcieniach. Ich fantazyjnie wygięte płatki w zestawieniu z surowymi prostymi liśćmi wprowadzą do Twojego ogrodu ciekawy akcent. Znajdź też miejsce dla mieczyków o szablastych liściach i zebranych w kłosy wielobarwnych kwiatach, malw, floksów, lilii i narcyzów.

Jeśli szukasz sposobu na osłonięcie ogrodzenia, rozważ zasadzenie pnączy, które nie tylko posłużą jako parawan, lecz także ożywią Twój ogród. W charakterze osłony najlepiej sprawdzą się winobluszcz, dynia, chmiel, powojnik i groszek pachnący. Możesz je zasadzić nie tylko wzdłuż ogrodzenia, ale też obsadzić nimi taras czy pergolę.

Strefę odpoczynku i relaksu udekoruj roślinami roztaczającymi mocne zapachy. Mogą to być róże, smagliczki, jaśminowce, konwalie i piwonie. Rabaty kwiatowe najlepiej zorganizować między ławeczkami i krzewami, a wzdłuż ścieżek posadzić narcyzy, lawendę, floksy i lilie. Przy wyborze aromatycznych roślin kieruj się własnymi upodobaniami. Ich zapach nie może Cię drażnić ani tym bardziej powodować bólu głowy.

Ogród nowoczesny ma służyć wypoczynkowi, dlatego nie ma w nim miejsca na drzewa owocowe, a tym bardziej grządki z warzywami. Rabaty, jeśli już w nim są, pełnią funkcję dekoracyjną, a nie użytkową. Wyjątek stanowią zioła, które warto posadzić na słonecznym stanowisku blisko domu. Pomyśl o mięcie, melisie, bazylii i kolendrze. Ziołowe rabaty możesz też wzbogacić o kapustę ozdobną czy sałatę. Ciekawie uformowane wprowadzą do Twojego ogrodu element żywiołowości i zaskoczenia.

Zdj. główne: Pankaj Shah/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*