wtorek, 3 października, 2023
Banner Top

Zgodnie z dostępnymi analizami ceny w przeciwieństwie do ubiegłego roku widocznie wzrosły. Sprawdź, koszty których produktów wzrosły najbardziej!

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący inflacji. Z jego wyników można odczytać, że ceny były w ubiegłym rok niższe o około 5%. W praktyce oznacza to, że inflacja jest najwyższa od lutego 2020 roku, czyli ostatniego miesiąca przed pandemią koronawirusa. Jak tłumaczą eksperci w skali roku ceny mogły wzrosnąć lub zmaleć w zależności od poszczególnych kategorii towarów lub usług, ale tendencja na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy jest zdecydowanie zwyżkowa. Według danych ceny usług wzrosły o prawie 7%, natomiast towary podrożały o około 5%.

Jakie produkty i usługi zaliczyły wzrost cen?

Z dostępnych danych wynika, że najbardziej znaczące podwyżki można zauważyć w kategorii cen transportu (19,5%), a także kosztów paliwa (33%). Wysoki wskaźnik wzrostu cen dotyczy także kosztów użytkowania i eksploatowania mieszkania (6%), łączności (6,6%), rekreacji i kultury (5,7%) czy gastronomii i noclegów (5%). Nieco niższe podwyżki dotknęły dział towarów, zwiększyły się ceny żywności i napojów bezalkoholowych (1,7%), drobiu (18,5%) czy pieczywa (5,7%).

Fot.  Joshua Rawson Harris/Unsplash 

Tagi: , ,
Dziennikarstwo stało się jej pasją jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Obecnie absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa sportowego realizuje się w copywritingu. Prywatnie miłośniczka siatkówki i polskiej literatury współczesnej.

Powiązanie artykuły

0 Komentarze
Zostaw komentarz