Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ile razy rozglądałeś się po domu i stwierdzałeś, że Twój pies żuł wszystko, co znalazło się w jego zasięgu?

Jeśli masz ząbkującego szczeniaka, to problematyczne, ale zupełnie normalne zjawisko. Gorzej, jeśli masz starszego psa, który wciąż lubi podgryzać rzeczy. Zastanawiasz się, jak go tego oduczyć? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, sprawdź!

Posprzątaj dom

Zacznij od przeniesienia wszystkiego, co lubi gryźć Twój czworonóg, na przykład zabawek dzieci i butów, w bezpieczne miejsce. Aby zabezpieczyć meble w czasie szkolenia, kup w sklepie zoologicznym specjalne ochraniacze na narożniki.

Umieść na podłodze ulubione zabawki do żucia. Dzięki temu odwrócisz uwagę psa od pozostałych rzeczy. Jeśli widzisz, że ma ochotę coś gryźć, podaj mu ulubioną zabawkę. Pamiętaj, by za każdym razem, gdy złapiesz czworonoga na gorącym uczynku, zachować spokój. Nie krzycz na niego. Delikatnie odwróć jego uwagę, dając mu zabawkę.

Kontynuuj naukę, dopóki pies nie oduczy się żucia czegoś, czego nie powinien. Nie zniechęcaj się po pierwszych niepowodzeniach, z czasem na pewno się uda. 

Metoda obserwacji

Poświęć trochę czasu na przestudiowanie zachowania swojego psa. Zaobserwuj, kiedy najbardziej lubi gryźć rzeczy. Czy niszczy je, gdy nie ma nikogo w domu, robi to przy Tobie, a może ma tendencję do gryzienia w nocy, gdy nikt nie widzi? Istnieje kilka przyczyn takiego zachowania.

Najczęściej pies gryzie rzeczy, dlatego że się nudzi lub chce zwrócić na siebie uwagę. Niektóre czworonogi robią też tak dlatego, ponieważ nie mają swoich zabawek. Warto wtedy wybrać się do sklepu i kupić kilka smacznych gryzaków z surowej skóry. Pamiętaj, by zmieniać je co kilka dni. Dzięki temu nie musisz się martwić, że pies się nimi znudzi.

Przejęcie kontroli nad sytuacją jest istotną częścią szkolenia czworonoga. Jeśli zajdzie taka potrzeba, umieść go w kojcu lub klatce dla psów, zanim wyjdziesz z domu. Połóż na podłodze jeden z ulubionych przedmiotów Twojego psa do podgryzania, których nie powinien ruszać. Usiądź spokojnie koło czworonoga. Kiedy zacznie się zbliżać do tej rzeczy, zakryj ją rękami i wydaj polecenie “Zostaw to!”. Powiedz to zdecydowanym tonem, by pies nie myślał, że się z nim droczysz. Jeśli się wycofa, pochwal i daj mu smakołyk.

Następnie połóż przedmiot na podłodze i odejdź od niego. Jeżeli pies podejdzie w jego stronę, powtórz komendę “Zostaw to.” Jeśli Cię posłucha, daj mu nagrodę.Przy odrobinie czasu i wysiłku pies szybko zrozumie, że jedyną rzeczą, którą powinien żuć, są jego gryzaki.

Bądź uważny! Podobnie jak w przypadku dziecka, zawsze miej oko na swojego psa. Dzięki temu chronisz go przed własną ciekawością i chęcią włożenia wszystkiego do pyska.

Fot. Maksim Goncharenok/Pexels

Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów?

Jeśli to możliwe, nie pozwól czworonogowi wchodzić do miejsc, w których lubi gryźć rzeczy. Aby to osiągnąć, użyj specjalnych bramek, kawałków sklejki, a nawet linki, gdy jesteś z nim. Pamiętaj, by jednocześnie zapewnić psu mnóstwo gryzaków. Możesz nawet je popsikać specjalnymi sprayami, aby lepiej pachniały i smakowały. Jeśli chcesz, posmaruj zabawki odrobiną masła orzechowego.

Z drugiej strony użyj specjalnego sprayu, aby nadać meblom, dywanikom i butom zapach i smak, którego nie lubi Twój pies. To powstrzyma go od dalszego gryzienia. Jeśli przyłapiesz psa na gorącym uczynku, nie krzycz na niego. Powiedz stanowczym tonem “Zostaw to”. Jeśli puści przedmiot, pochwal go i daj mu smakołyk. 

Zapobiegaj!

Szczenięta często gryzą rzeczy, gdy są same i znudzone. Nie różnicują przedmiotów pod względem bezpieczeństwa. W związku z tym istnieje ryzyko, że niepilnowany szczeniak może się zranić lub zadławić. Miejsce, w którym go trzymasz, powinno być wolne od niebezpiecznych przedmiotów. Zostaw w nim tylko gryzaki, specjalnie dobrane do wieku psa.

Zostaw swój zapach

Jeśli zostawiasz czworonoga na dłużej, potrzymaj chwilę w dłoniach jego ulubioną zabawkę lub nylonową kość. Dzięki temu zostanie na nich Twój zapach, który powinien go uspokoić. Unikaj emocjonalnego pożegnania, które może prowadzić do lęku separacyjnego u psa. Objawia się skomleniem, szczekaniem i innymi destrukcyjnymi zachowaniami. Przytul go i spokojnie wyjdź z domu.

Fot. Jamie Street/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*