Jak wybrać imię dla kota?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stało się! Do Twojego domu zawitała mała, mrucząca kuleczka. Wybór imienia dla kota to poważna sprawa, w końcu będzie je nosił przez całe swoje kocie życie. Jeśli brakuje Ci pomysłów, chętnie podpowiemy, jakie imiona dla kotów są najlepsze. 

Jakie imię będzie najlepsze?

Koty podobnie jak psy reagują na swoje imiona, jednak są znacznie bardziej niezależne. Nie przyjdą na każde zawołanie (no chyba że czeka na nie miska pełna pysznego jedzenia). Mimo wszystko kot staje się częścią naszej rodziny, dlatego warto go nazwać uroczym imieniem.

Imiona dla kotków można wybierać pod kątem ich umaszczenia. Bury kot będzie wspaniałym Buraskiem lub Tygrysem. Rudy z kolei może wabić się: Rudi, Rudzielec, Marchewka. Czarne koty kojarzą się z pechem i wiedźmami. By nieco odczarować ich złą sławę, możesz nadać czarnej kuleczce takie imiona jak Lucyfer, Krecik, Węgielek, Heban, czy Kofeina (idealne dla czarnej kociczki). Białe koty noszą również imiona nawiązujące do koloru ich futerka, takie jak Bieluch, Blanka, Beza, czy Śnieżka.

Jeśli masz w domu dostojnego kota, możesz nadać mu nadzwyczajne imię, by jeszcze bardziej podkreślić jego piękno i władczość. Kleopatra, Dorian, Napoleon, czy Merlin będą odpowiednie.

Koty mają również swój charakter, który nierzadko objawia się przez ciągłe psocenie. Każde zwierzę ma pewne cechy, które wyróżniają go na tle pozostałych. Można je podkreślić właśnie przez odpowiednie imię. Kot ganiający za własnym ogonem oraz wieczny łowca much na pewno zostanie doceniony przez imię Rozbójnik lub Nicpoń. Spokojny i leniwy kocur może odzwierciedlać komiksowego Garfielda (zwłaszcza jeśli ma rudą sierść), bądź zostać poczciwym Śpiochem. Nadal modne są imiona Mruczek oraz Czaruś, idealne dla kotófotw o łagodnym charakterze. 

Fot. sweetlaniko/Adobe Stock

Imiona kota jak z bajki

Dzieci na pewno podsunęłyby własne pomysły na kocie imię. Jeśli masz dziecko, spytaj je o radę. Na pewno podsunie imiona ulubionych kreskówkowych bohaterów, takich jak: Batman, Elsa, Spiderman, Merida, czy też Gonzo. Miłośnicy książek zapewne wybiorą spośród ulubionych postaci literackich: Don Kichota, Gandalfa, Dumbledora, Behemota, Arii, Froda, czy też Geralta. 

Dzieci znacznie szybciej wychwytują charakterystyczne cechy kotów. Są również bardzo spostrzegawcze i szczere. Warto zapytać maluchy jak nazwałyby kotka, zwłaszcza jeśli mają się nim opiekować. To ważny moment, ponieważ od tej pory staną się odpowiedzialni za zwierzątko oraz jego samopoczucie i zdrowie.

Jak nie nazywać kota?

Kotów nie należy nazywać tak jak mebli, jedzenia czy przedmiotów codziennego użytku. Za każdym razem, gdy powiesz „pączek” lub „krzesło”, zwierzę pomyśli, że chodzi o niego. Z czasem przestanie reagować na swoje imię i stanie się bardziej osowiały. Koty mimo swojej dość indywidualnej natury lubią być w centrum uwagi. Ignorowanie ich źle na nie wpływa. Postaraj się, by imię dla kota było charakterystyczne. Unikaj więc imion długich, skomplikowanych i dwuczłonowych. Koty rozpoznają dźwięki i przypisują je do osób lub rzeczy, jednak nie rozumieją bardzo skomplikowanych nazw. Imię dla Twojego puszystego pupila powinno być zwięzłe i zrozumiałe.    

Nie trzeba chyba przypominać, by nie nazywać kota w sposób obraźliwy. W końcu to nasz członek rodziny, więc nie tylko jego wygląd, ale i imię powinno być ładne i urocze.

Czy można dawać kotom ludzkie imiona?

Jest to dość kontrowersyjny temat. Z jednej strony nie istnieje żadna przeszkoda, by nazwać kocura Stefan, bądź kotkę Basia. Jeśli jednak w naszej rodzinie mamy Stefana lub Barbarę, nazwanie kota ich imieniem może okazać się nie tylko ryzykowne, ale również obraźliwe dla tych osób. Dla kotów starajmy się wybrać imiona neutralne, które będą przeznaczone wyłącznie dla zwierząt.

Fot. Fot. Elvira/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*