Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Czy wiesz, co to takiego lokata na nowe środki? Jak długo warto trzymać pieniądze na lokacie bankowej i czy to się w ogóle jeszcze opłaca? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Zanim przejdziemy do tego, czym właściwie jest lokata na nowe środki, warto przez chwilę zastanowić się, czym w ogóle jest lokata bankowa. Otóż lokata bankowa to po prostu pewien rodzaj umowy z bankiem, na mocy której powierzasz instytucji finansowej określoną kwotę pieniędzy na dany czas. Po upływie czasu ustanowionego w umowie bank zwraca wpłacone wcześniej środki powiększone o odsetki. Można zatem uznać, że jest to rodzaj odwróconej pożyczki. Czyli takiej, w której to bank pożycza od ciebie pieniądze i w zamian wypłaca ci wynagrodzenie będące zarobkiem z oprocentowania.
Lokaty bankowe od lat uważane są za jeden z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania. Zasadniczo wynika to z 2 elementów. Pierwszy to pewność osiągnięcia określonego zysku, o ile tylko nie wypłacisz środków z lokaty przed końcem jej trwania. Po drugie wszystkie środki wpłacone na lokatę bankową są chronione przez bankowy fundusz gwarancyjny do równowartości 100000 €.
A czym zatem jest lokata na nowe środki? Nowe środki to po prostu różnica między środkami, które wpłaciłeś na lokatę, a sumą pieniędzy w dniu odniesienia. Dzień odniesienia natomiast to dzień, w którym wylicza się sumę pieniędzy na twoich rachunkach depozytowych czy inwestycyjnych.
To pytanie wydaje się bardzo zasadne, szczególnie w dzisiejszych, bardzo niepewnych czasach. Oczywiście to, czy dana lokata rzeczywiście się opłaca, zależy przede wszystkim od jej parametrów. Kluczowe w tym zakresie jest oprocentowanie, które bezpośrednio reguluje twój zarobek. Do twojego wyboru jest cała masa różnorodnych lokat. Poszczególne lokaty różnią się między sobą nie tylko oprocentowaniem, ale i czasem trwania czy sposobem kapitalizacji odsetek. W zdecydowanej większości lokat bankowych wypłacenie środków przed końcem trwania umowy wiąże się z utratą całego zarobku. Dlatego oszczędzanie na lokacie jest dobrym pomysłem szczególnie dla tych osób, które mogą pozwolić sobie na zamrożenie określonego kapitału na dany czas.
Ciekawym zagadnieniem w odniesieniu do lokaty są stopy procentowe. O ile rosnące stopy procentowe są złą wiadomością dla większości kredytobiorców, to posiadacze lokat raczej cieszą się z takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Otóż wraz ze wzrostem stóp procentowych rośnie również oprocentowanie lokat bankowych. W ten sposób możesz otrzymać większe odsetki od swojego kapitału.
Mając jednak do głównego pytania odcinek czyli tego, jak długo warto trzymać pieniądze na lokacie na nowe środki aby osiągnąć maksymalny zysk, Udzieleniu jednoznacznej odpowiedzi jest bardzo trudne. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie są parametry danej lokaty, włączając w to jej oprocentowanie, oraz wysokość środków, jakimi dysponujesz. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zaleca się przejrzenie propozycji przynajmniej kilku lokat na nowe środki. W razie wątpliwości skonsultuj się z doradcą. W ten sposób znacząco zwiększysz szansę na osiągnięcie rzeczywistych zysków. Oczywiście przy lokacie bankowej oprocentowanie z reguły nie jest zbyt wysokie, jednak twój zysk może wzrosnąć dzięki większej kwocie wpłaconego kapitału. Ponadto trzeba też pamiętać o tym, że tak relatywnie niskie oprocentowanie związane jest z pewnością osiągnięcia zysku. Ujmując nieco prościej: wystarczy, że odczekasz czas zapisany w umowie, a Twoje pieniądze same na siebie zapracują.
Źródła:
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Zdjęcie: materiał Klienta.