Objawy ciąży – jak ją rozpoznać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kobiety starające się o dziecko często nie wiedzą, jakie są objawy ciąży. Zanim zrobią test ciążowy, nie są do końca pewne, czy faktycznie doszło do zapłodnienia. Ginekolodzy wskazują na ewidentne oznaki ciąży, które pojawiają się u większości z pań. Należy jednak pamiętać, że odczucia każdej z nich są subiektywne i nie zawsze pokrywają się z książkowymi symptomami. W tym artykule poznasz objawy ciąży w pierwszym tygodniu. Pamiętaj jednak, by mimo zdobytej wiedzy, zgłosić się do lekarza ginekologa, który wykona badanie USG.    

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu

Jak zapewne pamiętasz z lekcji biologii, do zapłodnienia dochodzi, gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem. By do tego doszło, niezbędna jest owulacja objawiająca się m.in. zwiększoną temperaturą ciała oraz lepkim i ciągnącym się śluzem. Po owulacji również możesz zajść w ciąże, ponieważ plemniki przeżywają w żeńskich drogach rodnych nawet kilkadziesiąt godzin. 

Pierwszym symptomem zapłodnienia jest bolesność i tkliwość piersi, rozdrażnienie, spadek samopoczucia, mdłości, zwykle poranne, wzrost temperatury ciała, który nie wiąże się z żadną chorobą, rozpulchnienie szyjki macicy (co może stwierdzić lekarz podczas badania), a także wzdęcia oraz zaparcia. Niektóre kobiety czują się bardzo dobrze i długo nie uświadamiają sobie, że są w ciąży. Z początku piersi mogą być tkliwe, a nawet możesz odczuwać ból podczas ich dotykania. Powiększenie gruczołu mlecznego następuje dopiero w drugim miesiącu ciąży, dlatego nie od razu zauważysz ich większy rozmiar. Jednym z symptomów ciąży jest nagłe osłabienie, zmiana nastroju spowodowana wahaniami hormonów. Wiele kobiet cierpi również na brak apetytu w początkowych miesiącach ciąży, spowodowanym ciągłymi mdłościami i wymiotami. Jeśli wymioty są bardzo uciążliwe i nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować, koniecznie zgłoś się do ginekologa po leki przeciwwymiotne. Długotrwałe wymioty mogą doprowadzić do niebezpiecznego dla Ciebie i dziecka odwodnienia, a nawet utraty przytomności, czy też ataków tężyczkowych. Będąc w ciąży, możesz również reagować znacznie bardziej na niektóre zapachy. Niektóre z nich staną się bardziej denerwujące. 

Jeśli starasz się o dziecko, warto odwiedzać ginekologa nieco częściej lub wykonywać testy ciążowe, które wykryją Twój stan błogosławiony nawet w pierwszym tygodniu.

Znakiem, że jesteś w ciąży, jest brak miesiączki. U niektórych pań brak miesiączki nie oznacza zawsze stanu błogosławionego. Może on wiązać się również ze stresem, niewykrytą endometriozą, mięśniakami w macicy, torbielami na jajnikach lub zbyt intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi. Jeśli zaburzenia miesiączkowania zdarzają Ci się dość często, warto skontrolować to z ginekologiem, który wybierze dla Ciebie odpowiednią terapię hormonalną lub zabieg. Brak miesiączki nie musi być więc objawem ciąży, choć często taki symptom występuje w pierwszej kolejności.

Fot. Zffoto/Adobe Stock

Objawy ciąży – po jakim czasie mogą wystąpić?

Ciąża początkowo nie daje żadnych objawów i bardzo rzadko zdarza się kobietom odczuwać mdłości, czy zawroty głowy dzień po zapłodnieniu. Pierwsze objawy pojawiają się w okresie, kiedy miała nastąpić spodziewana miesiączka. Wtedy również możesz wykonać test ciążowy. Wykonanie go wcześniej niż po upływie 10 dni od zapłodnienia często daje wynik fałszywie negatywny. 

Czasem objawy ciąży nasilają się po pierwszym miesiącu lub nie są tak mocno odczuwalne. Wiele zależy od tego, czy jest to nasza pierwsza ciąża, czy też nie. Kobiety przechodzą ten niezwykły stan bardzo indywidualnie, więc nie należy nastawiać się negatywnie. Może być to wspaniały czas, o ile zadbasz o swój spokój oraz wypoczynek. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, postaraj się wykonać test ciążowy po dacie spodziewanej miesiączki. Warto również odwiedzić ginekologa, który za pomocą badania USG stwierdzi, czy Twoje podejrzenia się sprawdziły. 

Zdjęcie główne: fotoduets/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*