środa, 27 września, 2023
Banner Top

Rodzinny kapitał opiekuńczy to kolejny projekt, który powstał w ramach Polskiego Ładu.

Pod koniec lipca projekt trafił do konsultacji społecznych, a według wstępnych planów ma wejść w życia już z początkiem 2022 roku. Rodzinny kapitał opiekuńczy zakłada dodatkowe pieniądze na każde drugie i kolejne dziecko miedzy 12 a 36 miesiącem życia. Łącznie rodzice będą mogli liczyć na 12 tysięcy wsparcia, które będzie wypłacana przez rok (co miesiąc 1000 złotych) lub przez dwa lata (po 500 złotych miesiąc). Projekt ma zachęcić rodziców do regularnego powiększania rodziny. Świadczenia nie będą uzależnione od kwoty dochodów rodziców.

Jak złożyć wniosek?

Sprawdzaniem wszystkich dokumentów i wypłacaniem środków będzie się zajmować ZUS. Podobnie jak w przypadku programu 500+ wnioski będzie trzeba złożyć elektronicznie. Z rodzinnego kapitału opiekuńczego będą mogli skorzystać nie tylko rodzice, którzy zawarli związek małżeński, ale także pary związane konkubinatem, po rozwodzie czy rodzice samotnie wychowujący dzieci. Projekt wejdzie w życie w 2022 roku, ale będzie obejmować dzieci urodzone od 2019 roku.

Zdjęcie główne: nagaets/Adobe Stock

Tagi: ,
Dziennikarstwo stało się jej pasją jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Obecnie absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa sportowego realizuje się w copywritingu. Prywatnie miłośniczka siatkówki i polskiej literatury współczesnej.

Powiązanie artykuły

Brak artykułów

0 Komentarze
Zostaw komentarz