Prokrastynacja – jak ją pokonać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób ma tendencję do odkładania różnych spraw na później, czyli tzw. prokrastynacji. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy!

Prokrastynacja – czym jest?

Mimo szczerych chęci nie zawsze udaje nam się realizować to, co sobie zaplanowaliśmy w odpowiednim czasie. Ilość różnych bodźców, z którymi mamy do czynienia każdego dnia sprawia, że wiele czasu poświęcamy na rzeczy niepotrzebne i nie skupiamy się na tym, co powinniśmy realizować w danym momencie. Prokrastynacja oznacza odraczanie rzeczy i spraw, których wykonanie nie niesie ze sobą natychmiastowej gratyfikacji oraz uczucia przyjemności. Często mylnie bywa utożsamiana z lenistwem, w przypadku którego zwykle nie odczuwa się wyrzutów sumienia. Prokrastynacja natomiast to stan, który zazwyczaj bywa źródłem dużej frustracji i stresu. Według badań może się z nią zmagać nawet ok. 25% populacji. Odwlekanie spraw na później dotyczy nie tylko życia osobistego, ale również pracy, szkoły czy kontaktów międzyludzkich.

Prokrastynacja – przyczyny

Przyczyny prokrastynacji mogą być różne. Czasami jest ona wynikiem różnych lęków, np. lęku przed porażką. Osoba, która boi się, że jej działanie nie przyniesie zamierzonego efektu celowo odwleka jego realizację. Co ciekawe, źródłem takiej postawy może być także lęk przed sukcesem. W takim przypadku niektóre osoby odkładają wykonanie jakichś zadań w obawie przed tym, że gdy osiągną upragniony cel poprzeczka zostanie postawiona jeszcze wyżej. Czasami dotyka ona również perfekcjonistów, którzy obawiają się, że z powodu braku czasu ich praca nie będzie idealna. Przyczyn prokrastynacji można upatrywać także w dzieciństwie, np. zbyt dużych wymaganiach rodziców wobec dzieci, które nie były w stanie im sprostać.

Co masz zrobić jutro, zrób dziś! – czyli jak sobie radzić z prokrastynacją

Z prokrastynacją można walczyć, ale bez wątpienia jest to proces, który wymaga dużej determinacji i konsekwencji. Przydatne może okazać się tworzenie listy zadań i realizacja krok po kroku każdego z nich. Należy pamiętać o odhaczaniu tych, które zostały już wykonane, dzięki czemu łatwiej będzie nam zobaczyć efekty swojej pracy. W walce z prokrastynacją ważna jest również umiejętność określenia priorytetów i wyznaczania sobie terminów. Skuteczne może być również stosowanie metody nagród za widoczne postępy w realizacji zadań.

Przeciętny człowiek – JAK PRZESTAĆ ODKŁADAĆ NA PÓŹNIEJ? 3 TECHNIKI NA PROKRASTYNACJĘ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*