Zabezpieczenie firmowych danych – poradnik

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wyciek danych przedsiębiorstwa może mieć poważne konsekwencje zarówno dla działania, jak i renomy firmy. Z tego względu warto zadbać o skuteczne sposoby na zabezpieczenie kluczowych informacji. Jakie metody sprawdzą się najlepiej?

Dlaczego zabezpieczenie firmowych danych jest tak istotne?

Przede wszystkim warto podkreślić, że wyciek lub kradzież danych to obecnie jedno z największych zagrożeń dla przedsiębiorstw. Co sprawia, że jest to tak niebezpieczne? Ważnym czynnikiem są kwestie finansowe, które wiążą się m.in. z utratą dostępu do informacji czy pojawieniem się przestojów podczas odzyskiwania danych. Według badań IBM Security przeciętny koszt przecieku danych może sięgać już ponad 4 mln dolarów. To jednak nie wszystko – należy zwrócić uwagę również na wizerunek marki, który z pewnością zostanie osłabiony wskutek problemów z zabezpieczeniami.

Co więcej, istotna będzie także możliwość wykorzystania danych osobowych pracowników. To informacje, które są niezwykle cenne – w rękach niepowołanych osób dostęp do takich danych może wiązać wiele szkód. Do przestępstw związanych z tą kwestią zalicza się m.in. wyłudzenia kredytów czy uzyskanie dostępu do kont bankowych. Wszystko to sprawia, że odpowiednie zabezpieczenie danych powinno być priorytetem dla każdej współczesnej firmy.

Zabezpieczenie firmowych danych – oprogramowanie antywirusowe i kopie zapasowe

Istnieje wiele sposobów, które pozwolą na zabezpieczenie firmowych danych. Jedną z najpopularniejszych metod jest pobranie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego, które zapewni ochronę przed zagrożeniami z sieci. Warto jednak przygotować się również na ewentualne skutki wycieku. Aby móc szybko wrócić do pełnej wydajności, niezbędne będzie wykonanie tzw. backupów, czyli kopii zapasowych – powinny one być przechowywane zarówno w siedzibie firmy, jak i w zewnętrznej lokalizacji, na przykład w chmurze.

Szyfrowanie informacji

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest stosowanie oprogramowania VPN. Tego typu usługi pozwalają ukryć nie tylko adresy IP podłączonych do sieci urządzeń, lecz także zaszyfrować przesyłane dane. Dzięki temu hakerzy nie będą w stanie odczytać informacji, co może okazać się niezwykle istotne w razie złamania innych zabezpieczeń. Co więcej, wiele programów antywirusowych jest wyposażonych we wbudowaną funkcję VPN, dzięki czemu transmisja danych jest w pełni bezpieczna.

Klucze sprzętowe – skuteczne zabezpieczenie kont i urządzeń

Aby ochronić urządzenia oraz zasoby przed niepowołanym dostępem, warto zadbać o dodatkowe metody uwierzytelniania inne niż hasło. Jednym z nich mogą być klucze sprzętowe. Tego typu sprzęt powinien być dostępny tylko dla pracownika korzystającego z danego sprzętu lub konta – dzięki temu możliwość przechwycenia danych jest zredukowana do minimum. Wśród polecanych modeli znajduje się Yubikey 5 NFC, który można kupić w pakietach na stronie voip24sklep.pl.

Fot.: Brina Blum/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*