Psi behawiorysta to osoba, która pomoże naszemu pupilowi uporać się z problemami. Nam – właścicielom, wskaże drogę skutecznego dotarcia do zwierzaka. W czym jeszcze pomoże behawiorysta?
Behawiorysta psów to osoba o kompleksowej wiedzy z zakresu psiej psychologii, anatomii, biologii, etologii, a nawet weterynarii. Rolą tego specjalisty jest naprawa relacji pies-właściciel oraz wskazanie odpowiednich metod wychowawczych i pielęgnacyjnych dla naszego pupila. Behawiorysta psi obserwuje zachowanie nie tylko czworonoga, ale również właścicieli. Wskazuje nieodpowiednie nawyki i działania, które doprowadzają pupila do niepokojących zachowań.
Psy najczęściej korzystają z opieki lekarzy weterynarii. Weterynarz odpowiedzialny jest za fizyczne zdrowie czworonoga. Kolejną dziedziną wiedzy medycznej dotyczącą psów jest zoopsychologia. To tutaj pies znajdzie opiekę, jeżeli ma problemy w procesie uczenia się, z emocjami lub w procesach poznawczych. Psi behawiorysta to osoba, która obserwuje psa i jego właścicieli w naturalnym środowisku, a następnie wskazuje, co zmienić, aby relacja układała się tak, jak tego chcemy.
Behawiorysta pomoże nam w momencie, gdy dojdziemy do “ściany” i nasze (dotychczas sprawdzone) metody przestaną działać. Behawiorysta psów pomoże także w przypadku gdy przygarniemy psa ze schroniska lub gdy weźmiemy czworonoga z innego domu. Taka trauma może wymagać wspólnego przepracowania przy wsparciu specjalisty.
Psi behawiorysta to także ratunek w momencie gdy weźmiemy/ kupimy czworonoga i okaże się, że nie potrafimy się dogadać. Behawiorysta pomoże nam zrozumieć zachowania psa, nauczy się je odczytywać i rozróżniać. Rolą tego specjalisty jest przetłumaczenie z psiego języka na nasz i odwrotnie, wzajemnych zachowań.
Przeczytaj też jak pomóc psu zaaklimatyzować się w domu!
Każdy profesjonalny psi behawiorysta terapię zacznie od wizyty w naszym domu. Dlaczego? Ponieważ pierwszym krokiem jego pracy jest dokładne przyjrzenie się zachowaniu psa w naturalnym środowisku. Behawiorysta zapewne będzie chciał zobaczyć, jak zwierzę zachowuje się w domu. W kolejnym kroku psi behawiorysta zaprosi nas na wspólny spacer z czworonogiem. Po dogłębnym poznaniu źródeł problemu behawiorysta zacznie wskazywać nam metody i sposoby na porozumienie z pupilem.
Czy warto skorzystać z usług psiego behawiorysty? Zdecydowanie tak! Jeżeli zależy nam na zrozumieniu naszego psa, jego szczęściu i zdrowiu, to spotkanie z behawiorystą jest świetnym pomysłem.
Zdjęcie główne: Blue Bird/pexels.com