Co warto wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych? Przeczytaj, co warto wiedzieć przed montażem fotowoltaiki.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika przetwarza energię solarną na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne na prąd stały, który przez inwerter zostaje zamieniony na prąd przemienny. Zgromadzoną energię można wykorzystać do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych. Nadwyżki prądu odkupuje Twój sprzedawca prądu.

Wpływ fotowoltaiki na środowisko 

Fotowoltaika jest bezemisyjna i przyjazna dla środowiska, dzięki czemu stanowi świetną alternatywę dla pozostałych źródeł energii. Sytuacja na rynku energetycznym dynamicznie się zmienia, ale prognozy na nadchodzący rok pokazują, że właściciele paneli fotowoltaicznych wyjdą korzystnie na sprzedaży do sieci elektroenergetycznej nadwyżek energii według stawek z 2023 roku. Warto pamiętać o tym, że zużycie energii z fotowoltaiki jest w stanie znacząco ograniczyć rachunki za prąd w gospodarstwach domowych.

Ryzyko powstania łuku elektrycznego 

Instalacje fotowoltaiczne generują prąd stały, który po przejściu przez falownik zamieniany jest na prąd zmienny. W kilku punktach, w obszarze pomiędzy panelem fotowoltaicznym a falownikiem, gdzie przepływa prąd stały, istnieje ryzyko wytworzenia się bardzo niebezpiecznego łuku elektrycznego. Warto zapobiec tej sytuacji, stosując profesjonalny falownik, który został wyposażony w szereg zabezpieczeń i funkcji wydłużających eksploatację instalacji fotowoltaicznej. Głównym celem falownika jest zapobieganie pożarom spowodowanym przez łuki elektryczne, które mogą powstać na skutek starzejącego się sprzętu, uszkodzenia izolacji elektrycznej bądź awarii z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Więcej o możliwościach urządzenia i certyfikatach poświadczających jego jakość przeczytasz na stronie: https://mlsystem.pl/falownik-ml-system/.

Dofinansowanie na fotowoltaikę

W tym roku nowi prosumenci fotowoltaiki mogą skorzystać z bezzwrotnej dotacji na zakup instalacji lub z możliwości wzięcia kredytu na fotowoltaikę. Warto wziąć pod uwagę to, że koszty tego kredytu będą niżej oprocentowane, a tym samym bardziej atrakcyjne od dostępnych na rynku kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Niektóre programy są skierowane do osób fizycznych, a inne do przedsiębiorców. Warto zapoznać się zarówno z zasadami ogólnodostępnych programów, jak i z lokalnymi inicjatywami wsparcia finansowego na zakup instalacji fotowoltaicznych.

Fot.: Schropferoval/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*