Obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech – z jakimi wyzwaniami musisz się zmierzyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dla wielu osób opcja podjęcia zatrudnienia za granicą jest szansą na rozwój i podniesienie kompetencji zawodowych, jak również poprawienie kondycji finansowej gospodarstwa domowego. Jednak większość dobrze płatnych zajęć wymaga wykazania się odpowiednimi kompetencjami. Myślisz o pracy na stanowisku opiekunki osób starszych? Dowiedz się, jakie są oczekiwania wobec pracowników w tym zawodzie.

Czy opiekunka osoby starszej musi znać język niemiecki?

Zanim zaaplikujesz na jakiekolwiek stanowisko, musisz poznać oczekiwania pracodawcy. Jakich umiejętności on wymaga? Jakie kompetencje są niezbędne? Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet osoby, które mają płynności w porozumiewaniu się językiem obcym mogą znaleźć pracę za granicą. Warto sprawdzać oferty pracy w Niemczech bez języka. Wśród nich jest także zatrudnienie dla opiekunów seniorów, szczególnie takich, którzy borykają się z ciężką demencją lub pozostają śpiączce. W takich sytuacjach zdolności komunikacyjne nie są priorytetem.

Kompetencje miękkie i doświadczenie opiekunki

Czasem ważniejsze od zdolności językowych są kompetencje miękkie oraz doświadczenie w zawodzie. Niemcy na stanowiskach opiekunów chętnie widzą wykwalifikowane pielęgniarki czy byłych pracowników domów pomocy społecznej, ośrodków spokojnej starości itp. Więcej na temat wymagań można przeczytać w artykule: Jakie cechy powinna mieć opiekunka osób starszych w Niemczech? Na pewno ważna jest empatia, cierpliwość, otwartość, wrażliwość na innych. Bardzo przydatna okaże się zdolność dobrej organizacji czasu i samodzielność.

Obowiązki opiekunki seniorów

Przed opiekunkami seniorów stawiane są wymagania, które oczywiście koncentrują się wokół zajmowania się podwładnym. Zazwyczaj kryje się pod tym szereg prac dotyczących zarówno opieki nad osoba starszą, jak również prowadzenia domu i załatwiania spraw poza nim.

Do najczęstszych obowiązków należy:

  • pomoc w codziennej higienie, karmieniu,
  • robienie zakupów,
  • sprzątanie,
  • pilnowanie pór i dawek przyjmowania leków,
  • transfer seniora,
  • zawożenie na wizyty lekarskie, rehabilitacje,
  • spacery.

Pamiętaj, żeby na samym początku współpracy ustalić dokładnie z agencją, jaki zakres obowiązków będzie miało dane stanowisko.  

Wyzwania opiekunów osób starszych

Praca opiekuna osoby starszej jest pełna wyzwań. Jeżeli Twój podopieczny to osoba leżąca, niepełnosprawna, czeka Cię więcej obowiązków związanych z podnoszeniem seniora, toaletą, wymianą opatrunków, podkładaniem basenu czy kaczki. W przypadku osób aktywnych, zapewne będziesz musiał organizować im czas wolny i towarzyszyć w spacerach czy gimnastyce.

Dla wielu osób wyzwaniem jest sam fakt wyjechania do kraju, którego nie znają, zwłaszcza bez opanowanego języka niemieckiego. Na szczęście uczyć można się już na miejscu.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*