Z jakich materiałów budowane są nagrobki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdemu z nas prędzej czy później przyjdzie zmierzyć się z utratą bliskiej osoby. Ten wyjątkowo smutny i ciężki czas związany jest także z podejmowaniem wielu decyzji odnośnie do pogrzebu i pochówku, które mogą być przytłaczające w tak trudnym momencie. Wybór nagrobka jest niezwykle istotny, ponieważ jest on pomnikiem upamiętniającym zmarłego – poza jego kształtem i wzorem ważne jest dobranie odpowiedniego materiału, z którego zostanie wykonany.

Nagrobki z kamieni naturalnych – klasa i elegancja

Płyty nagrobkowe narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, grad, mróz, czy intensywne promieniowanie słoneczne. Aby mogły przez wiele lat wyglądać estetycznie, muszą być wykonane z odpornych materiałów. Nie powinny być one podatne na powstawanie rys i pęknięć lub płowienie w wyniku działania słońca. Do najtrwalszych materiałów należy granit, który jest najczęściej wybieranym budulcem do nagrobków. Jest niezwykle odporny na skrajne warunki pogodowe – nie ulega zniszczeniu nawet pod wpływem kwaśnych deszczów.

W zakładach kamieniarskich można spotkać także wykonane te z marmuru lub piaskowca. Te skały wyglądają niezwykle elegancko, jednak są mniej trwałe od granitu. Mogą ulegać erozji pod wpływem działania wody i mrozu oraz wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając profesjonalny zakład kamieniarski, można liczyć na fachowe doradztwo specjalistów, którzy pomogą dobrać płytę nagrobkową w tym trudnym czasie po utracie bliskiej osoby. Zakład Nagrobki Katarzyńska ma w swojej ofercie m.in. eleganckie nagrobki pojedyncze. Poznań jest dużym miastem, w którym znajdują się aż 23 nekropolie, po wyborze stosownego miejsca pochówku fachowcy z zakładu pomogą dobrać idealny materiał, kształt i kolor pomnika.

Sztuczne materiały wykorzystywane przy nagrobkach

Płyty nagrobkowe wykonane z kamieni naturalnych cechują się elegancją i klasą, jednak są stosunkowo drogie. Istnieją ich tańsze, sztuczne zamienniki, które również są często wykorzystywane w zakładach kamieniarskich. Konglomeraty imitują wygląd naturalnych surowców, mają gładką powierzchnię i nie wymywają rozbudowanej pielęgnacji. Ich czyszczenie jest szybkie i proste. Innym materiałem jest lastriko wykonane z cementu, wody i grysu. Jego powierzchnia jest bardziej porowata, co niestety utrudnia czyszczenie. Ponadto wymagają impregnacji i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Z uwagi na niską jakość i szybkie niszczenie się takich nagrobków, nie są one polecane, szczególnie w naszym klimacie. Częste deszcze i mrozy doprowadzają do erozji sztucznych płyt nagrobkowych, które mogą wyglądać nieestetycznie. W Zakładzie kamieniarskim Nagrobki Katarzyńska wytwarzane są jedynie najwyższej jakości płyty z naturalnego granitu – w tym eleganckie nagrobki podwójne Poznań jest jednym z największych miast w Polsce i w jego obrębie znajduje się wiele cmentarzy oraz firm kamieniarskich. Warto zdecydować na zakład oferujący najwyższą jakość.

Fot.: congerdesign/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*