Co zrobić, gdy dziecko ma problemy w nauce?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trudności w nauce, nieumiejętność koncentracji, brak motywacji – z takimi problemami często mierzą się dzieci, a ich rodzice nie wiedzą, co powinni zrobić. Jak zareagować i podjąć właściwe decyzje, aby pomóc dziecku, które ma problemy w nauce? W tym artykule zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek dotyczących tego zagadnienia.

Czym jest trudność w nauce? 

Trudność w nauce to stan, który zwykle jest tymczasowy, ale wymaga odpowiednio dostosowanej interwencji. Można przeciwdziałać tego typu problemom, pomagając dziecku zrozumieć trudne dla niego zagadnienie. Kiedy taki problem zostanie rozwiązany, dziecko z pewnością wiele się nauczy, co może zapobiec powstawaniu kolejnych trudności w przyszłości.

Trudności w nauce mogą mieć związek z tym, przez co przechodzi dziecko. Może być ono zestresowane przeprowadzką, żałobą, separacją rodziców lub ich problemami finansowymi. Kiedy podejmuje się niezbędne kroki w celu zmniejszenia lub wyeliminowania stresu wywołanego przez czynnik zakłócający, dziecko zwykle powraca do normalnego rytmu uczenia się. Skąd biorą się trudności w nauce? Przede wszystkim każdy rodzic powinien zrozumieć, że takie trudności mogą mieć różne przyczyny.

Dziecko może mieć problemy z nauką spowodowane konfliktem z innymi dziećmi lub z nauczycielem. Tego rodzaju problemy mogą również powodować zaburzenia psychoafektywne, takie jak lęk czy niska samoocena. Przyczyną problemów w nauce są również zaburzenia neurorozwojowe, w tym zaburzenia koncentracji z nadpobudliwością (ADHD) lub dysleksją.

fot. August de Richelieu/Pexels

Bądź na bieżąco z życiem Twojego dziecka

Wrażliwość na potrzeby dziecka i słuchanie go są niezwykle ważne w zwalczaniu problemów z nauką. Kiedy dziecko tłamsi w sobie uczucia lub walczy ze stresem, jego oceny mogą się pogorszyć. Ważne jest, aby dziecko nie czuło, że jest ciężarem dla rodzica, w przeciwnym razie młody człowiek może mieć skłonność do wycofywania się.

Znajdź źródło trudności

Warto porozmawiać z dzieckiem o jego trudnościach, aby w pełni zrozumieć ich źródło.

Trudności w nauce mogą być bezpośrednio związane z niezrozumieniem danego tematu lekcji, ale istnieje również kilka innych czynników, które mogą utrudniać naukę: problemy ze wzrokiem, trudności z koncentracją, konflikty z kolegami z klasy, trudności motoryczne, dysleksja, dyspraksja. Zła ocena z egzaminu może też wynikać z braku umiejętności uczenia się. Rozmowa z nauczycielem może również pomóc w znalezieniu źródła trudności, dzięki czemu lepiej zrozumiesz sedno problemu.    

Zachowaj pozytywne nastawienie i rozmawiaj z dzieckiem

Nie da się być dobrym we wszystkim. Każdy rodzic powinien to zrozumieć, zachować pozytywne nastawienie i pomóc dziecku dostrzec jego mocne strony, aby było pewne siebie. Matematyka może być trudnym przedmiotem dla Twojego dziecka, ale nawet jeśli nie ma ono bardzo dobrych ocen z tego przedmiotu, rozwiązywanie zadań z pewnością pomoże mu w rozwoju. 

Podkreślaj osiągnięcia

Mając zawsze pozytywne nastawienie, pokazujesz dziecku, że jesteś pewny swoich umiejętności i że wyzwania są tylko częścią życia i można je pokonać. Staraj się chwalić dziecko za jego dotychczasowe osiągnięcia i podkreślać ich wagę. Motywuj dziecko do dalszych starań. Możesz je także zachęcić do pracy, wyznaczając kuszącą nagrodę. Jeśli w latach szkolnych również napotkałeś trudności, możesz podzielić się swoim doświadczeniem ze swoim dzieckiem. Opowiedz, co zrobiłeś, aby przezwyciężyć trudności, które przedmioty były dla Ciebie najtrudniejsze. Dzieląc się swoimi doświadczeniami z dzieckiem i rozmawiając z nim, możesz zmniejszyć jego niepokój. Dzięki temu dziecko zrozumie także, że nie oczekujesz od niego, że będzie doskonałe.

Fot. White77Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*