Jak dbać o rozwój dziecka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dziecko to ogromna radość, ale też ogromna odpowiedzialność. Rodzicielstwo to wielowymiarowe doświadczenie, które wiąże się również z podejmowaniem się tematów, na których temat wcześniej nie miało się pojęcia.

Mało kto w dorosłym życiu bez dzieci interesuje się hobbystycznie wspieraniem rozwoju malucha na różnych etapach życia. W okresie ciąży i wczesnego rodzicielstwa przychodzi więc czas na zgłębianie całej wiedzy na temat kształtowania się dziecka, jednak nie wszystko da się poznać z teorii. To, co możesz wyczytać z książek i portali parentingowych nie zawsze może mieć zastosowanie w praktyce, a dodatkowo nie wszystko w rodzicielstwie można przewidzieć i zgłębić z wyprzedzeniem. Radzimy, jak dbać o rozwój swojego dziecka. 

Integracja sensoryczna na wczesnych etapach życia  

Niemowlęta i małe dzieci poznają świat głównie za pomocą zmysłów. Przychodzi jednak czas, w którym konkretne bodźce należy zacząć łączyć z informacjami, by dalej się rozwijać. U niektórych dzieci ta umiejętność nie rozwija się prawidłowo, co uniemożliwia przejście do kolejnych etapów nauki i spowalnia dalsze postępy.

Każdy rodzic powinien zabrać swoje dziecko na wizytę kontrolną do specjalisty, zajmującego się integracją sensoryczną u dzieci. Podczas jej trwania ocenione zostaną umiejętności poznawcze dziecka i diagnoza ewentualnych zaburzeń. Jeśli maluch będzie musiał zostać poddany terapii z zakresu integracji sensorycznej, nie obawiaj się, zajęcia te są dla dzieci bardzo przyjemne i atrakcyjne. Podczas terapii wykorzystuje się rozmaite gadżety, takie jak suchy basen, dmuchane zabawki i piłki, klocki i wiele innych. 

Badanie wzroku i słuchu u dziecka  

Dzieci często nie zdają sobie sprawy z niektórych trudności, które spotykają je w życiu. Na przykład dziecko ze słabym wzrokiem może zupełnie nie skarżyć się na to, że nie może rozpoznać kształtów na obrazku, myśląc, że jest to normalne. Regularne badania są niezwykle ważne, ponieważ słaby wzrok, zez lub niedosłuch mogą bardzo negatywnie wpływać na rozwój dziecka i utrudniać mu naukę.

U dzieci z niedosłuchem bardzo często zdarzają się wady wymowy oraz trudności z czytaniem i pisaniem. Słaby wzrok również powoduje niechęć do czytania. Problemy zarówno ze wzrokiem, jak i słuchem mają też negatywne konsekwencje dla nauki dziecka w szkole, ponieważ nie jest ono w stanie nadążyć za tempem prowadzonej lekcji, prawidłowo zapisać dyktowanego tekstu lub przeczytać informacji z tablicy. 

Zabierz dziecko do okulisty oraz laryngologa, którzy przeprowadzą stosowne badania i stwierdzą ewentualne nieprawidłowości. Jeśli dziecko ma problemy ze wzrokiem, potrzebny będzie także optometrysta Poznań jest jednym z miast, które może pochwalić się naprawdę doskonałymi specjalistami w tej dziedzinie.   

Odpowiednie akcesoria do nauki przez zabawę  

Rozwój dla dziecka to nie tylko gabinety specjalistów, przedszkole czy szkoła. Dziecko najwięcej uczy się i poznaje w domu i to też tam odbywa się najwięcej procesów, które mają wpływ na prawidłowy rozwój małego człowieka. Zabawki, od prostych sensorycznych mat i klocków dla niemowląt, po skomplikowane puzzle 3D czy modele samolotów dla starszaków, pozwalają na rozszerzanie umiejętności poznawczych, manualnych, zdobywanie wiedzy i wchodzenie na coraz wyższe etapy rozwoju. 

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje także odpowiednich warunków do nauki. Przestrzeń zarezerwowana tylko do odrabiania lekcji i wykonywania obowiązków związanych ze szkołą powinna być jasno i widocznie oddzielona od strefy zabawy. Biurko oraz krzesło muszą być odpowiednio dopasowane do wzrostu i wieku dziecka, ponieważ jego stale rozwijający się układ kostny i wydłużający się kręgosłup, są w tym wieku wyjątkowo podatne na wady, które będą rzutować na jego dorosłe życie.

Zdj. główne: Ana Tablas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*