Jakie zabawy pomogą dziecku rozwinąć kreatywność?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Myślenie twórcze, znajdowanie nieszablonowych rozwiązań i kreatywność to ważne kompetencje, których rozwój warto wspierać u dziecka od najmłodszych lat. Przeczytaj, jakie zabawy mogą w tym pomóc.

Układanie klocków

Klocki to zabawki konstrukcyjne, które kształcą wyobraźnię przestrzenną dziecka, a przy tym polepszają precyzję jego ruchów i zdolność do koncentracji. Przede wszystkim układanie klocków bez dołączonych gotowych wzorów czy instrukcji wymusza na dziecku logiczne i twórcze myślenie. Warto zwrócić uwagę na normy wiekowe umieszczone na różnych modelach zabawek – w miarę rozwoju dziecko może tworzyć coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, które składają się z coraz mniejszych elementów. Odpowiedzialny producent zabawek dla dzieci dba o to, żeby klocki i układanki były wykonane z bezpiecznych i naturalnych materiałów, które nie zagrażają zdrowiu dziecka. Najlepiej jest wybrać duże, drewniane klocki o zaokrąglonych krawędziach, które minimalizują ryzyko zadraśnięcia czy połknięcia drobnych elementów przez dziecko.

Teatrzyk w domowym zaciszu

Twórczą inicjatywę u malucha rozwija także zabawa pacynkami i odgrywanie domowego teatrzyku. Podczas zabawy dzieci wchodzą w różne role, spontanicznie wymyślają dialogi bohaterów i kreują całe scenariusze przedstawień. Zabawa w teatr to świetny sposób spędzania wolnego czasu, w który może zaangażować się cała rodzina. To także dobra okazja, żeby uczyć pociechy poprzez zabawę.

Zabawa lalkami i figurkami 

Piękne, nowoczesne lalki dla dzieci i przytulanki zachęcają do tworzenia wyjątkowych scenariuszy zabaw o nieograniczonych możliwościach. Lalki można ubierać, aranżować dla nich mieszkania, zabierać do lekarza, na obiady czy spacery w wózku. Zabawa lalkami uczy odpowiedzialności, a także wspiera rozwój emocjonalny u dziecka. Ze względów higienicznych najlepiej sprawdzą się przytulanki i szmaciane lalki, które można wielokrotnie prać w pralce bez obawy o ich uszkodzenie czy spieranie kolorów.

Lepienie plasteliny 

Kreatywność u pociech najłatwiej rozwinąć przez działania artystyczne, takie jak malowanie farbami, rysowanie, tworzenie barwnych kolaży z fragmentów gazet czy lepienie plasteliny. Zabawy z wykorzystaniem plasteliny wspierają wyobraźnię, sprawności manualne oraz wytrwałość i koncentrację uwagi. Alternatywą dla kształtowania wyobraźni przestrzennej mogą być także kreatywne zabawy z modeliną, gliną czy masą solną lub papierową. 

Samochodziki i kulodromy dla dzieci 

Ponadczasowe kulodromy dla dzieci to gwarancja nawet kilkugodzinnej zabawy, która wymaga twórczego i logicznego myślenia. Dziecko może ułożyć tor wedle schematu bądź z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej, aby potem upuścić kulę na przygotowany tor i sprawdzić, czy jest ona w stanie dotrzeć do samego końca. Maluchy poprzez zabawę mogą poznać podstawowe zasady fizyki i sposób oddziaływania grawitacji na ruch kulki. 

Zabawy na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu mają pozytywny wpływ na ogólny rozwój dziecka. Nie tylko pozwalają rozwijać kreatywność, ale przy tym uczą wrażliwości na zmieniającą się naturę. W dodatku częste przebywanie na zewnątrz pozwala wzmacniać odporność dziecka. Zabawa w chowanego, układanie babek w piaskownicy czy pokonywanie toru przeszkód na placu zabaw motywują dzieci do kreowania własnych scenariuszy zabaw z wykorzystaniem otoczenia, wymyślania nowych zasad i odkrywania nowych lokalizacji wokół domu.

Fot.: Michał Bożek/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*