Psychoterapia małżeńska – czy warto?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W małżeństwach zdarzają się kryzysy. Nawet jeśli kiedyś byliście udanym związkiem i nie zdarzały Wam się kłótnie, to fakt pojawienia się konfliktów nie musi oznaczać końca relacji. Każdy z Was się zmienił, zmieniła się też rzeczywistość i problemy. Jeśli przeżywacie trudności w związku, to może warto rozważyć wspólną psychoterapię? 

Dlaczego pary potrzebują terapii?

W trakcie związku może się okazać, że Ty i Twój partner macie różne cele i inne systemy wartości. Nie musiało tak być od początku Waszej znajomości. Pod wpływem otaczającego świata każdy z Was ciągle się zmienia. Z tego powodu w procesie poradnictwa i terapii uwzględniane są zmienne instytucjonalne i społeczne, czyli: czynniki religijne, społeczne, grupowe. Te czynniki wpływają na kształtowanie się Waszych osobowości i charakterów. Wiele związków w pewnym momencie przeżywa kryzys, ulegając napięciu. Bardzo często jego następstwem są powtarzające się i niechciane wzorce zachowań. 

Taki kryzys może być spowodowany różnymi problemami: kłopotami zawodowymi, finansowymi, zdrowotnymi. Najbardziej bezpośrednim problemem w większości relacji są błędy w komunikacji. Chodzi zarówno o komunikowanie o sobie, komunikowanie się ze sobą, jak i odpowiednie słuchanie partnera. Problemy relacyjne nie należą do najłatwiejszych, bowiem każdy jest w nich zaangażowany i współtworzy konflikt, co często trudno dostrzec. Każdy z Was jest współuczestnikiem i współtwórcą problemów oraz każdy z Was tymi problemami zarządza. Terapia może być potrzebna nie tylko wtedy, gdy borykacie się ze wspólnymi problemami. Jeśli jedno z Was choruje na depresje, ma zaburzenia nastroju, od jakiegoś czasu jego samopoczucie jest złe, to też jest odpowiedni moment na terapię. Najczęściej w związkach bywa tak, że jeśli jedno z Was ma depresję, to jesteście oboje obarczeni tym problemem. O tym, czy w takim wypadku powinniście podjąć wspólną psychoterapię, czy tylko jedno z Was powinno podjąć leczenie – decyduje specjalista. 

Jak przebiega psychoterapia małżeńska?

Chociaż każdy terapeuta jest inny, istnieją pewne podobieństwa. Na pierwszej sesji zazwyczaj następuje wzajemne zapoznanie terapeuty i pacjentów. Na pierwszych spotkaniach omówicie te aspekty relacji, które chcielibyście zmienić albo poprawić i wyznaczycie cele. Niektórzy terapeuci, ale nie wszyscy, mogą wam zadać pracę domową do wykonania przed następną sesją. Warto pamiętać, że aby terapia się udała, każdy z Was musi chcieć zmian i przede wszystkim musicie współpracować. Nawet najlepszy terapeuta nie pomoże, jeśli tylko jedno z Was będzie wkładało wysiłek w odbudowanie relacji. Charakter psychoterapii oraz poszczególne spotkania będą w dużej mierze zależne od problemów, z którymi się borykacie. 

The School of Life – What We Might Learn in Couples Therapy

Korzyści wynikające z pójścia na wspólną terapię

Gabinet psychoterapeuty może stać się bezpiecznym miejscem, w którym możecie porozmawiać na wszystkie tematy, nawet te najbardziej drażliwe. Być może zastanawiasz się, po co w Wasze prywatne rozmowy mieszać osobę trzecią? Psychoterapeuta ma odpowiednie narzędzia do tego, aby zdiagnozować Wasze problemy komunikacyjne i nauczyć Was, jak komunikować się skutecznie. Skuteczna komunikacja nie jest wcale łatwa w osiągnięciu. Większość osób nie potrafi ze sobą w odpowiedni sposób rozmawiać. Jeśli chcecie, żeby Wasze rozmowy przyczyniły się do poprawy wzajemnych relacji, to przede wszystkim musicie nauczyć się siebie słuchać. Każdy z Was musi poczuć się wysłuchanym, szanowanym, otoczonym troską. 

Kolejny etap, gdy już przygotujecie odpowiedni grunt, obejmuje analizę dotychczasowych wzorców komunikacyjnych i wypracowanie nowych. Gdy uda Wam się nauczyć odpowiedniej komunikacji, to będziecie mogli rozwiązać większość problemów. Będziecie mogli spokojnie, w atmosferze wzajemnego szacunku opowiedzieć o tym, co czujecie, co chcielibyście zmienić w relacji. A może któreś z Was potrzebuje jakieś zmiany, której wstydzi się przed partnerem i to powoduje u niego frustrację? Najważniejsze, abyście się przed sobą otworzyli, nauczyli ze sobą rozmawiać i rozmawiali o wszystkim, z czym się borykacie. Wtedy Wasze problemy nie będą narastać. 

Sytuacje, w których psychoterapia dla par nie jest wskazana

Jeśli w Waszej relacji jest przemoc, to psychoterapia dla par nie jest dla Was, bo każda terapia, bez względu na swoją formę, wymaga, abyście czuli się bezpiecznie i mogli się przed sobą otworzyć. Również na sesje psychoterapeutyczne partnerzy nie powinni przychodzić w stanie nietrzeźwości. Jeśli któreś z Was jest uzależnione od narkotyków albo alkoholu, to najpierw trzeba podjąć leczenie uzależnienia, co oczywiście nie wyklucza obecności współpartnera w toku leczenia. Jego obecność jest często potrzebna. Terapia nie jest odpowiednim wyborem również wtedy, gdy któreś z Was nie chce już dłużej być w relacji. Terapia nie uda się też, jeśli oboje nie będziecie tego chcieli. 

Fot. cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*