7 powodów, dla których warto zabierać dziecko na basen

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Warto by Twoje dziecko poczuło się jak ryba w wodzie, bo pływanie to szereg nieocenionych korzyści dla jego rozwoju. Co sprawia, że basen jest nieodzownym sprzymierzeńcem zdrowia dziecka?

Usprawnia układ oddechowy

Nic tak nie rozwija układu oddechowego, jak pływanie. Dlaczego to takie istotne? W porównaniu do dorosłych dzieci mają mniej pojemną klatkę piersiową i słabsze mięśnie oddechowe. Krótkie i wąskie drogi oddechowe wyścielone delikatną błoną śluzową sprawiają, że dzieci są dużo bardziej niż dorośli narażone na infekcje.

W czasie pływania Twoje dziecko oddycha czystym, nawilżonym powietrzem, a jego organy oddychania muszą przeciwstawiać się ciśnieniu wody. Każdy wdech i wydech to doskonała gimnastyka dla mięśni oddechowych, która uelastycznia klatkę piersiową i zwiększa pojemność płuc. Efekt? Dziecko rzadziej łapie infekcje i nie wie, co to zapalenie płuc czy oskrzeli.

Wzmacnia odporność

Nie ulega wątpliwości, że dzieci uczęszczające na zajęcia z pływania są mocniejsze i zdrowsze, rzadziej chorują, a jeśli już złapią infekcję, przechodzi ona w okamgnieniu. I znowu, wszystko za sprawą oddychania. Pływanie wymusza głęboki i intensywny oddech, oczyszcza otwory nosowe, udrażnia drogi oddechowe i ułatwia usuwanie wydzieliny z oskrzeli.

Poprawia układ krążenia

Pływanie usprawnia pracę serca i naczyń krwionośnych. W basenie dziecko przyjmuje pozycję horyzontalną i doświadcza czegoś, co przypomina stan nieważkości. Ćwiczenia w wodzie wzmacniają mięsień sercowy, rozszerzają naczynia krwionośne, powodując szybsze krążenie krwi. To zatem idealny sport dla małych zmarzluchów!

Wyrównuje postawę

Pływanie kształtuje prawidłową postawę ciała. Kiedy przebywamy w wodzie, siła ciężkości nie oddziałuje na kręgosłup tak bardzo jak w powietrzu i pozwala mu odpocząć. Równomierna praca mięśni przykręgosłupowych pomaga wyrównać postawę ciała. Kręgosłup dziecka, miękki i elastyczny, nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, dlatego łatwo ulega skrzywieniom. Siła wyporu utrzymująca dziecko na powierzchni wody odciąża aparat ruchowy i sprzyja prawidłowej postawie ciała. To właśnie basen jest dla dziecka ratunkiem przed skoliozą i to on poprawia koordynację ruchową.

Rozwija mięśnie

Pływanie to jedna z nielicznych dyscyplin sportowych, która angażuje wszystkie mięśnie organizmu. Trening w wodzie równomiernie obciąża wszystkie partie mięśniowe, co stwarza warunki sprzyjające ich pracy. Mocne mięśnie przełożą się również na komfort Twojej pociechy podczas kilkugodzinnego siedzenia w ławkach szkolnych. W basenie Twoje dziecko nabierze krzepy i wytrzymałości.

Uspokaja

Pływanie pomaga w walce ze stresem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Zamiast koncentrować się na problemie warto zmienić zajęcie i otoczenie. A więc jeśli dziecko ślęczy trzecią godzinę nad zadaniem domowym i nie potrafi go rozwiązać, niech przekieruje swoją uwagę na trening w wodzie. Odprężenie, jakiego tam doświadczy, przełoży się na stan jego umysłu. Tylko patrzeć, jak po powrocie rozwiąże swoje zadanie bez większego wysiłku.

Jest lekiem na wszystko

Powodów, dla których warto zabierać dziecko na basen, jest dużo więcej, ale trzeba się na czymś zatrzymać. Dodajmy więc, że pływanie poprawia przemianę materii, sen, apetyt… Po basenie dziecko jest głodne jak wilk i śpi jak zabite. Pływanie wzmacnia organizm, poprawia krążenie krwi, wydolność oddechową, działa kojąco na nerwy… Czego więcej trzeba?

Zdj. główne: Briana Tozour/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*