wtorek, 31 stycznia, 2023
Banner Top

Slime to lepka i rozciągliwa zabawka stymulująca zmysły, która podbiła cały świat. 

Jest ona jednak wyjątkowo łatwa do samodzielnego zrobienia z podstawowych składników, które wiele osób ma w domu. Jak zrobić slime? Podpowiadamy. 

Dlaczego slime jest taki popularny?

Slime to popularna zabawka, która uspokaja i zachwyca konsystencją i kolorami. Konta na Instagramie, takie jak @slime i @slimeobsidian, pokazują każdą możliwą kombinację kolorów i tekstur. Jeśli choć raz go wypróbujesz, prawdopodobnie zabawa ta wciągnie Cię na dłuższy czas. 

Dotykanie, rozciąganie i ugniatanie slime jest naprawdę rozkoszne. Wiele osób odczuwa spokój podczas całego doświadczenia. Dzieje się tak, ponieważ zabawa ze slime jest czynnością sensoryczną: odbywa się w prawdziwym świecie i odrywa od ekranu komputera, pozwala skoncentrować się na doświadczeniach dotykowych, wizualnych i słuchowych (które mogą być częścią praktyki uważności).

Przygotowanie slime domowej roboty jest łatwym i przyjemnym eksperymentem, który z pewnością pokochają dzieci. Kiedy już opanujesz podstawową technikę produkcji, możesz łatwo modyfikować podstawowy przepis i tworzyć niesamowite kompozycje o różnej konsystencji i kolorystyce.

Tworzenie własnego slime będzie z pewnością niebywałą atrakcją dla dzieci. Możesz wykorzystać tę zabawę podczas przyjęcia urodzinowego. 

Następnie możesz podzielić slime do torebek prezentowych i złożyć gotowe zestawy do majsterkowania. Slime można nadać jednolite kolory pastelowe, dodać brokat lub pomieszać odcienie, by zyskać wygląd odpowiadający małym miłośniczkom jednorożców oraz wielokolorowych tęcz. Zielony slime może z kolei być udawanym szlamem obcych, który spodoba się chłopcom. Slime jest idealną zabawką sensoryczną i jest bezpieczny dla małych rączek. Należy jednak pamiętać, że masa nie jest jadalna, dlatego zalecane jest pilnowanie dzieci podczas zabawy.

Przepis na slime

Elastyczna kulka slime ma konsystencję zbliżoną do masy szpachlowej. Nie brudzi rąk, dzięki czemu jest dobrą zabawką dla małych dzieci. 

Przepis na 1 małą kulkę slime (przygotowanie trwa 10 minut)

Przygotuj:

 • 100 ml białego kleju PVA (klej rzemieślniczy dla dzieci lub klej z oznakowaniem CE),
 • ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
 • żelowe barwniki spożywcze,
 • 1 łyżeczkę środka do czyszczenia soczewek kontaktowych,
 • brokat (opcjonalnie).

Sposób przygotowania

 1. Wyciśnij klej do miski. Dodaj sodę i dobrze wymieszaj.
 2. Dodaj jedną lub dwie krople wybranego barwnika spożywczego w żelu. Mniejsza ilość daje pastelowy kolor; im więcej barwnika dodasz, tym mocniejszy będzie odcień. Mieszaj, aż składniki dobrze się połączą.
 3. Dodaj roztwór do soczewek kontaktowych i wymieszaj. Slime zacznie się powoli formować i może mieć grudki, zanim przekształci się w kulkę.
 4. Wyjmij slime, pougniataj go rękami. Na początku masa będzie lepka, ale po około 30 sekundach powinna zmienić się w gładką i elastyczną kulkę. W razie potrzeby dodaj brokat i dalej ugniataj. Domowego slime przechowuj w garnku z pokrywką.

Konsystencja slime może się różnić w zależności od zastosowanego kleju, roztworu do soczewek kontaktowych i/lub barwnika spożywczego. Oto kilka wskazówek dotyczących tworzenia slime:

 • jeśli Twój slime jest kruchy, dodaj mniej niż 1 łyżeczkę roztworu do soczewek kontaktowych, mieszaj go razem z masą kropla po kropli. Następnie dobrze zagnieć całość;
 • jeśli chcesz, by slime był bardziej puszysty, spróbuj do niego dodać niewielką ilość pianki do golenia;
 • jeśli chcesz uzyskać większą ilość slime, podwój lub potrój składniki podane w powyższym przepisie;
 • jeśli Twój slime jest zbyt lepki, nawet po ugniataniu, spróbuj dodać jedną kroplę więcej roztworu do soczewek kontaktowych.

Fot. epixproductions/Adobe Stock

Tagi: , ,
Karolina Baworowska
Copywriterka i redaktorka z wieloletnim doświadczeniem, która miała okazję współtworzyć wiele ciekawych projektów. Jej pasją jest gra na instrumentach klawiszowych, podróże, a także projektowanie wnętrz. Absolwentka filologii angielskiej ze specjalizacją tłumaczeniową. Doskonale czuje się, pisząc o nieruchomościach, elektronice, zwierzętach.

Powiązanie artykuły

0 Komentarze

Zostaw komentarz

Reklama