Książki o podróżowaniu na jesienne wieczory

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bardzo często mamy ochotę wyruszyć w podróż i chociaż w dobie pandemii nasze możliwości podróżowania są ograniczone, to zawsze możemy się przenieść w odległe zakątki dzięki literaturze. Które tytuły mogą Cię zainspirować?

‘’Wiza do Iranu’’ Artura Orzecha

Nie wszyscy wiedzą, że sympatyczny dziennikarz muzyczny i komentator konkursów Eurowizji, z wykształcenia jest iranistą. Nic więc dziwnego, że w swojej książce postanowił opowiedzieć właśnie o tym kraju. Autor zarysowuje niejako dwa oblicza Iranu – oficjalne, surowe i dość wrogie, a jednocześnie bardzo przyjacielskie i ciepłe. Czy pomoże tym samym stworzyć mniej uproszczoną wizję kraju ajatollahów? 

‘’Wałkowanie Ameryki’’ Marka Wałkuskiego

Niewiele jest tak intrygujących kierunków podróżniczych, jak Stany Zjednoczone. Najpotężniejsze państwo świata, ojczyzna ‘’amerykańskiego snu” i ogromnych kontrastów – oto właśnie Ameryka. Lepiej poznamy ją, dzięki dziełu wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. Wałkuski świetnie opowiada o amerykańskiej codzienności – wszystko po to, aby czytelnik zrozumiał stan amerykańskiego ducha. 

‘’Moja Japonia’’ Anny Golisz

Kraj kwitnącej wiśni, mimo rosnącej popularności nad Wisłą, wciąż pozostaje dla nas tajemniczy i pełen kontrastów. Autorka stworzyła więc dzieło, które jest połączeniem albumu, przewodnika i osobistego pamiętnika z podróży do Japonii. Przybliża nie tylko zawiłe, tradycje religijne tego kraju, ale również konfrontuje czytelnika z tradycją noszenia kimona i najbardziej charakterystycznymi potrawami japońskiej kuchni. Ta propozycja zachęca do zrozumienia kultury Japonii. 

‘’Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę’’ Tony Kososki

Ojczyzna samby i miejsce, gdzie gwiazdy piłki nożnej ubóstwia się bardziej, niż kogokolwiek innego. Brazylia to niezwykle inspirujące miejsce. Książka Przemka Śleziaka, bo tak naprawdę nazywa się Kososki, zdecydowanie to udowadnia.  Jego pretekst do rozpoczęcia przygody z brazylijską ziemią również był nietypowy – piłkarskie mistrzostwa świata. Zainspirowało to autora książki do zagłębienia się w brazylijskiej kulturze. Tony Kososki tak wciągnął się w poznawanie nowej kultury, że spędził w Brazylii 16 miesięcy. 

‘’Jadę sobie – Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet’’ Marzeny Filipczak

Azja nie wydaje się dobrym miejscem dla samotnych podróżników, szczególnie dla kobiet. Książka Marzeny Filipczak to zapis samotnej, półrocznej podróży po największym z kontynentów. Wewnątrz znajdziemy nie tylko interesujące wiadomości dotyczące Wietnamu, Kambodży, Tajlandii i Malezji, ale też szereg uwag i wskazówek dotyczących specyfiki samotnego podróżowania po tych krajach. Świat ukazany w książce Marzeny Filipczak zdecydowanie różni się od tego, który poznają uczestnicy zorganizowanych wycieczek lub amatorzy drogich kurortów – w narrację wplatają się prawdziwe życiowe historie i ludzkie losy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*