Trawnik przed zimą – jak go przygotować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Piękny trawnik wiosną i latem wymaga odpowiednich zabiegów już podczas jesieni. Posiadanie przy domu soczyście zielonej i gęstej trawy wymaga między innymi nawożenia, odpowiedniego koszenia na koniec sezonu i kilku jeszcze istotnych czynności, których nie powinno się zaniedbać. Oto najważniejsze. 

Po co nawozić trawnik jesienią?

Wydawać by się mogło, że nawożenie trawnika jesienią jest zbyteczne; w końcu rośliny nie będą wykazywały w tym czasie bujnego wzrostu. W praktyce zastosowanie odpowiedniego nawozu w przepisanej ilości sprawia, że darń jest bardziej odporna na przemarzanie. 

Czym nawozić rośliny jesienią?

Kwestia nawożenia trawnika przed zimowym spoczynkiem jest nieco skomplikowana. Nie wystarczy bowiem stosować tego typu środków, trzeba również umieć je właściwie dobrać. Najbardziej istotne są dwie zasady, które trzeba przestrzegać:

  • Już we wrześniu przestajemy nawozić azotem, który wzbudza przyrost roślin; o wiele korzystniejsze będzie wyhamowanie ich wzrostu. 
  • Jesienne nawożenie dokonuje się poprzez zastosowanie fosforu i potasu wpływających pozytywnie na mrozoodporność roślin.

Do wyboru pozostają gotowe mieszanki jesiennych nawozów do trawników lub sól potasowa w ilości kilogram na m2 powierzchni trawnika i mączki fosforytowe.

Nawożenie trawnika obornikiem

Druga połowa listopada jest także odpowiednim momentem do nawożenia trawnika nawozem organicznym. Zastosowany do tego celu obornik będzie stanowił dobre dopełnienie nawozów mineralnych pod kątem zawartości niektórych spośród brakujących im pierwiastków. Lepiej stosować ten środek odpowiednio później po to, żeby nie dopuścić do pobudzenia trawy do wzrostu. Z reguły nawożenie obornikiem stosuje się nie częściej, niż raz na trzy lata. 

Kiedy i jak kosić trawnik po raz ostatni w sezonie?

Wybór odpowiedniego momentu na ostatnie koszenie trawy przed zimą jest uzależniony od panującej aury. Z reguły odbywa się na przełomie października i listopada, chociaż przy ciepłej jesieni można tę czynność nieco przesunąć w czasie. Ważne jest natomiast, żeby przyciąć roślinność na wysokości około 4 cm. Dlaczego akurat tyle? Jeśli zrobimy to tuż przy powierzchni ziemi, trawa może być podatna na przemarzanie. Zostawienie zbyt długich odrostów często kończy się rozwojem pleśni i grzybów, które również niekorzystnie wpłyną na stan trawnika wiosną.  

Fot. Daniel Watson/Unsplash

Co z ubytkami w trawie?

Przed zimą jest również dobry czas dla kiełkowania roślin, które mają do tego dość wilgoci. Warto to wykorzystać w kontekście pozbycia się niepożądanych ubytków w trawniku. Bardzo często wybiera się do tego specjalnie skomponowane mieszanki regeneracyjne. Zawierają w sobie takie gatunki traw, które z łatwością pokryją puste i nieestetyczne place na powierzchni zielonego terenu wokół domu. 

Oczyszczenie trawnika z opadłych liści i gałązek

Nie tylko nawożenie i koszenie, ale też utrzymanie trawnika w czystości jest ważne z punktu widzenia jego stanu na wiosnę. Pozostawienie ich na powierzchni trawy przyspieszy procesy gnilne wówczas, gdy całość znajdzie się pod warstwą ciężkiego śniegu. Ważne jest, żeby robić to przy pomocy odpowiednich narzędzi. Niech będą to więc raczej miotło-grabie o rzadkim rozstawie elastycznych ramion, niż tradycyjne grabie używane do zagarniania chwastów. Alternatywą pozwalającą na zaoszczędzenie dużej ilości czasu będzie stosowanie mechanicznego odkurzacza do liści. Zebrane w ten lub inny sposób resztki organiczne warto wrzucić do wcześniej przygotowanego kompostownika.

Napowietrzanie trawnika

Ważną czynnością jest też napowietrzanie trawnika nazywane profesjonalnie aeracją. Można ją wykonywać na sposób mechaniczny lub za pomocą płynu bezpiecznego dla ludzi i zwierząt. W przypadku wyboru opcji mechanicznej chodzi o nakłuwanie gleby specjalnymi kolcami lub chociaż widłami. Celem zabiegu jest rozluźnienie gleby i doprowadzenie do tego, aby docierało do niej powietrze i woda. Będzie to zapobiegało powstawaniu pleśni i psuciu się roślin. 

Fot. Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*