Nurkowanie w koralowych formacjach na Filipinach, lot paralotnią nad Alpami czy skok na bungee z Royal Gorge Bridge? Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz, jeśli zamierzasz spędzać czas aktywnie, a nawet ekstremalnie, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia sportowego. Co powinno uwzględniać? Dowiedz się więcej.
Ubezpieczenie sportowe jest wskazane dla tych, którzy nie zamierzają pozostawać bierni podczas swoich podróży i planują spędzać czas aktywnie. Chodzi m.in. o wycieczki górskie, jazdę na nartach, nurkowanie oraz uprawianie ryzykownych sportów.
Główną zaletą ubezpieczeń sportowych jest to, że są one rozszerzeniem zwykłej polisy turystycznej, więc obejmują one podróżującego przez cały czas, zarówno podczas uprawiania sportów ekstremalnych, jak i podczas pozostałej części podróży. Dlatego też zawierając ubezpieczenie sportowe, bierzesz również dla siebie gwarancje ubezpieczenia podróży: anulowanie i przerwanie podróży, pomoc medyczną, w tym związaną z zachorowaniem na COVID-19, incydenty z odwołanym transportem czy zagubionym bagażem itp. W przeciwieństwie do innych ubezpieczeń, maksymalne wykorzystanie ubezpieczenia sportowego jest dość łatwe.
Wykupując ubezpieczenie sportowe, warto dokładnie przeczytać ofertę i regulamin danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dobra polisa powinna:
Warto pamiętać, że najważniejszy w ubezpieczeniu sportowym jest jego zakres. Dlatego biorąc pod uwagę, że jest to polisa okresowa, zazwyczaj na krótki czas, lepiej wydać na nią nieco więcej i mieć pewność, że jest się chronionym niezależnie od sytuacji.
Polisa sportowa ma tę niewątpliwą zaletę, że znacząco poprawia komfort i poczucie bezpieczeństwa turysty na aktywnych wakacjach, ale nie nadwyręża jego budżetu. Koszt jej wykupienia to średnio 50 zł za tydzień ochrony, chociaż najtańsze wersje można już kupić za mniej niż 5 zł / dzień.
Oczywiście ostateczna cena jest uzależniona od zakresu ochrony, kierunku i typu wyprawy oraz innych aspektów, na które zwraca uwagę ubezpieczyciel. Korzystnym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia turystycznego w rankomat.pl i dodanie do niego rozszerzenia w postaci polisy sportowej. Wówczas zyskuje się pewność, że wyjazd będzie finansowo zabezpieczony w razie komplikacji i nieprzewidzianych zdarzeń.
Podsumowując, na ubezpieczeniu sportowym nie warto oszczędzać. Przed zawarciem umowy należy dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony i wykluczeniem sytuacji, w których nie można liczyć na ubezpieczyciela. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe nie uwzględniają w ochronie udziałów w zawodach i innych formach profesjonalnego współzawodnictwa.
Zdjęcie główne: Laurynas Mereckas/unsplash.com