Ból brzucha w ciąży – co może oznaczać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Będąc w ciąży, z pewnością jesteś bardziej wyczulona i wrażliwa na wszelkie dolegliwości bólowe, a szczególnie może Cię martwić bolący dół brzucha. Czy jest to powód do obaw i pilnej konsultacji lekarskiej? Sprawdź, co może oznaczać ból podbrzusza w ciąży.

Ból brzucha na początku ciąży

Każdy ból brzucha w ciąży powinien być sygnałem alarmowym. Oczywiście, nie oznacza to, że od razu powinnaś udać się na SOR, ale warto ze wzmożoną uwagą obserwować swój organizm i być w stałym kontakcie z lekarzem. Ciąża to stan ogromnych zmian w ciele kobiety. Burza hormonów i rozwijający się w macicy płód mogą powodować różnorodne, niekiedy nieprzyjemne odczucia.

Uporczywe bóle brzucha w ciąży powinny być dokładnie sprawdzone przez lekarza. Jeżeli poza bólami nie występuje krwawienie ani plamienie, wszystkie wyniki badań diagnostycznych i obrazowych są w normie, to nie powinny one stanowić powodu do nadmiernego obciążania kobiety ciężarnej lekami.

Dobrym rozwiązaniem na kłujący ból brzucha w ciąży są leki rozkurczowe i bezpieczne suplementy zawierające magnez. Kobieta w ciąży ściśle powinna przestrzegać zaleceń lekarskich i nie nadużywać preparatów przeciwbólowych.

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży może być po prostu wynikiem powiększania się rozmiarów macicy. Hormony, których poziom się zmienia podczas ciąży, powodują rozszerzanie się moczowodów, co również powoduje nieprzyjemne, bolesne reakcje w dole brzucha. Generalnie przyjmuje się, że wczesna ciąża ma prawo objawiać się nietypowym bólem brzucha. Dla wielu kobiet właśnie ten inny niż zawsze ból skłonił je do poddania się testowi ciążowemu.

Fot. Anastasiia Chepinska/Unsplash

Ból podbrzusza a ruchy dziecka

Jeżeli jest to Twoja pierwsza ciąża i do końca nie wiesz, jak powinny wyglądać ruchy dziecka, to może się okazać, że będąc w okolicy 18–20 tygodnia ciąży, błędnie uznasz pierwsze ruchy dziecka za dziwny ból. Warto wtedy uspokoić nerwy, usiąść lub najlepiej położyć się i delikatnie dotknąć swojego brzucha. 

Ruchy dziecka szczupła kobieta może wyczuć po dotknięciu dłonią powłok brzucha. Jeżeli to dziwne uczucie bardziej przypomina pływanie i bulgotanie niż ciągły i nieustający ból, oznacza to pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka i nie ma żadnych powodów do obaw.

Ból brzucha w końcówce ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży są niezwykle stresujące dla kobiety. Wiele obawia się, że dojdzie do przedwczesnego porodu. Dodatkowo, dziecko, które jest już znacznych rozmiarów, zaczyna lekko „przeszkadzać” – ma coraz mniej miejsca, a jego każdy ruch może być dla przyszłej mamy nieprzyjemny.

Dziecko, ruszając nóżkami i rączkami, może spowodować ból w okolicy organów wewnętrznych lub kręgosłupa. Bywa też tak, że rosnący płód uciska na nerki bądź nerwy, powodując u ciężarnej ogromny ból. Te objawy ustępują dopiero po rozwiązaniu.

Ból w dole brzucha w zaawansowanej ciąży może być spowodowany przez ucisk płodu na nerwy bądź nieprawidłowości w spojeniu łonowym. Częstym powodem bólu, jaki ciężarna odczuwa pod koniec ciąży w dole brzucha, jest rozejście spojenia łonowego. 

Diagnozę może postawić jedynie lekarz, który wykona badanie USG i potwierdzi, że spojenie łonowe nie jest styczne. W zależności od wielkości rozejścia, taka przypadłość może być nawet wskazaniem do cięcia cesarskiego.

Wiele kobiet skarży się na ból podbrzusza w ciąży, który zaczęły odczuwać pod koniec tego stanu. Lekarze diagnozują taki ból jako skurcze przepowiadające, które nie mają żadnego negatywnego wpływu na stan dziecka i przebieg ciąży. Uznaje się to za normalne w tym czasie, a na złagodzenie objawów podaje się ciężarnej leki rozkurczowe.

Niezależnie od etapu ciąży, w jakim się znajdujesz, jeśli oprócz bólu brzucha pojawi się plamienie bądź ból ten jest uporczywy i nie maleje po podaniu leków, pilnie udaj się do lekarza. Nie lekceważ żadnego niepokojącego sygnału, jaki wysyła Twój organizm.

Zdjęcie główne: Anna Civolani/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*