Czego powinna unikać kobieta w ciąży?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciąża to okres radosnego oczekiwania na narodziny dziecka. Przez dziewięć miesięcy kobieta nosi pod sercem nowe życie, za które jest odpowiedzialna. Właśnie dlatego w tym okresie przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie i uważać na, co robi i jak się odżywia. Jest to niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Czego powinna unikać kobieta w ciąży? Sprawdź poniżej. Przygotowaliśmy kilka informacji na ten temat.

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

Dieta w przypadku przyszłej mamy jest niezwykle istotna. Wszystkie produkty, które spożywa kobieta, mogą przenikać do organizmu dziecka. Właśnie dlatego istnieje pewna grupa produktów, która należy kategorycznie wyeliminować podczas ciąży. Są również pewne składniki, które niepotrzebnie uznaje się za szkodliwe, ponieważ w rzeczywistości nie mają one wpływu na płód. Czego więc nie powinny jeść kobiety ciężarne? Będą to niewątpliwie:

  • surowe mięso i nabiał – mogą one zawierać substancje, które powodują toksoplazmozę oraz listeriozę, prowadzące do przedwczesnego porodu lub uszkadzające układ nerwowy płodu;
  • izomery trans – obecne w  produktach wysokoprzetworzonych lub smażonych na głębokim oleju. Dlatego należy unikać chipsów, krakersów, kostek rosołowych, gotowych koncentratów do sosów i zup, fast foodów oraz wszystkich produktów, w których składzie znajduje się utwardzony tłuszcz roślinny;
  • sery pleśniowe – będą to wszystkie sery wytwarzane z niepasteryzowanego mleka, np. camembert, brie, feta, gorgonzola, czy lazur. Bakterie w nich zawarte również mogą powodować listeriozę;
  • wątróbka – jest źródłem retinolu, który może toksycznie działać na płód. 

Jeżeli chodzi o produkty, których lepiej unikać, z pewnością będą to słodycze oraz kolorowe napoje gazowane, zawierające duże ilości cukru. Nie dostarcza on żadnych substancji odżywczych, a może doprowadzić do powstania niebezpiecznej dla płodu cukrzycy ciążowej. Warto zrezygnować również z dużej ilości kawy oraz niesprawdzonych naparów ziołowych – w szczególności z liści malin i poziomek, ponieważ mogą one wywołać przedwczesny poród. Ponadto kobieta w ciąży powinna ostrożnie podchodzić również do kiełków, które mogą powodować zatrucia pokarmowe.

Medical Destiny – 15 Foods to Improve Baby’s Brain During Pregnancy – Pregnancy Foods for Intelligent Baby

Alkohol i papierosy

Oczywistym wydaje się, że kobieta ciężarna powinna kategorycznie wystrzegać się spożywania alkoholu przez cały okres trwania ciąży. Nawet niewielka ilość alkoholu przenika przez łożysko do płodu, który nie umie metabolizować takich substancji. Jeżeli jesteś w ciąży, musisz wiedzieć, że spożywanie napojów procentowych może wywołać u dziecka zespół FAS – płodowy zespół alkoholowy, którego skutki będziesz obserwować w przyszłości. Zalicza się do nich: niewielka masa ciała, upośledzenie, nadpobudliwość oraz zniekształcenia twarzoczaszki.

Z kolei wyroby tytoniowe wpływają niekorzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Mogą być również powodem poronienia lub przedwczesnego porodu.

Czego nie powinna robić przyszła mama?

Oprócz zachowania odpowiedniej diety, kobieta w ciąży powinna pamiętać o tym, aby unikać niektórych czynności. Pierwszą z nich będzie niewątpliwie długie wylegiwanie się w wannie pełnej gorącej wody. Może ona niekorzystnie wpływać na płód, a nawet prowadzić do poronienia. Warto pamiętać również o tym, aby unikać dźwigania np. ciężkich zakupów. Podnoszenie ciężkich przedmiotów może doprowadzić do bólów, krwawienia, a w niektórych przypadkach nawet do poronienia. Przyszłe mamy powinny odpuścić sobie również stanie w pozycji z rękami do góry; prowadzi to do zaburzeń krążenia krwi, które z kolei mogą wiązać się z omdleniami.

Jeżeli w niedługim czasie spodziewasz się dziecka, powinnaś zrezygnować również z noszenia butów na wysokich obcasach. Zmiana środka obciążenia może skutkować zburzeniem równowagi oraz bólem kręgosłupa. Ważne jest również unikanie stresujących sytuacji, ponieważ mogą one przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju dziecka lub przedwczesnego porodu.

Fot. Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*