Kiedy ochrzcić dziecko?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś osobą wierzącą, niedawno urodziło Ci się dziecko i stajesz przed dylematem kiedy je ochrzcić? Opinii jest wiele i nie chcemy rozstrzygać o ich zasadności, ale wskazać ich zalety i wady.

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jest wielu zwolenników chrztu w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale rośnie też grono osób, które uważają, że z chrztem lepiej poczekać, nawet kilka lat. Zacznijmy jednak od podstaw. 

Kiedy ochrzcić dziecko? Wtedy, gdy rodzice czują taką potrzebę. Nie pod wpływem otoczenia, nie ze względu na opinie innych, nie po to, by móc urządzić imprezę.

Chrzest noworodka

Część świeżo upieczonych rodziców decyduje się na chrzest noworodka. Pomijamy tutaj oczywiście przypadki chrztu w szpitalu ze względu na problemy zdrowotne malucha – to całkowicie inna sytuacja.

Niektórzy rodzice decydują się na chrzest dziecka w kościele jeszcze przed ukończeniem przez malucha czterech tygodni. Tak szybki termin chrztu może być kłopotliwy, ponieważ:

  • kobieta po porodzie potrzebuje czasu, by wrócić do względnie dobrej kondycji fizycznej. Jest to oczywiście kwestia mocno indywidualna i u każdej kobiety regeneracja po porodzie przebiega nieco inaczej. Warto jednak pamiętać, że organizacja chrztu wymaga załatwienia kilku formalności, które na początkowym etapie macierzyństwa, kiedy rodzice „uczą się” swojego dziecka, mogą być kłopotliwe;
  • większość dzieci w pierwszych 4 tygodniach życia nie ma uregulowanych pór drzemek i czasu karmienia. Istnieje zatem duże ryzyko, że dziecko nie prześpi całej uroczystości, co będzie dodatkowym stresem dla rodziców (obawa, że dziecko zacznie głośno płakać i będzie trudno je uspokoić).

Zanim zatem zdecydujesz się na chrzest noworodka, przemyśl czy w Waszym przypadku to na pewno optymalny czas na tę uroczystość.

Chrzest niemowlaka

Wiele osób uważa, że najlepszym momentem na chrzest jest okres między 2. a 6. miesiącem życia dziecka. Dlaczego akurat wtedy? Z powodów można by rzec praktycznych – większość dzieci w tym wieku, jeśli jest odpowiednio zaopiekowana (nakarmione, przewinięte itp.), jest w stanie spokojnie przetrwać czas uroczystości w kościele. Również rodzice, którzy mieli kilka miesięcy na odnalezienie się w nowej sytuacji rodzinnej, są w stanie zaplanować uroczystość i bez pośpiechu załatwić niezbędne formalności. 

Chrzest starszego dziecka

W ostatnich latach coraz popularniejszy staje się chrzest starszego dziecka, nawet kilkuletniego. Takie rozwiązanie ma szereg zalet i wad. 

Warto pamiętać, że starsze dziecko jest świadome tego, co się z nim dzieje. Może zatem głośno wyrażać swój sprzeciw podczas polewania głowy wodą czy podczas czynienia znaku krzyża na czole przez księdza. Dla dzieci, które mają opór przed szybkim wchodzeniem w relacje z nieznanymi osobami, może być to bardzo stresujące.

Z drugiej strony dla starszego dziecka uroczystość, którą rodzice zazwyczaj urządzają po ceremonii chrztu, może być miłym przeżyciem. Goście, którzy przybyli specjalnie dla niego, ogólne zainteresowanie jego osobą, wielu chętnych do wspólnych zabaw i wygłupów – jeśli masz otwarte dziecko, to z pewnością będzie zachwycone taką sytuacją. 

Jeśli zatem szukasz optymalnego terminu na chrzest dziecka, miej na uwadze przede wszystkim potrzeby Twoje i dziecka.

Zdj. główne: keskieve/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*