Menu weselne – czego nie może w nim zabraknąć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w związku dwojga kochających się ludzi, wyznaczające początek nowego etapu w ich życiu. Chciałoby się, aby ta doniosła chwila została zapamiętana na długie lata. Dobrze przemyślane menu na wesele to gwarancja wyjątkowej atmosfery. Co powinno się w nim znaleźć? Przeczytaj!

Jak ułożyć menu weselne? Ogólne zasady

W pierwszej kolejności należy potwierdzić obecność wszystkich zaproszonych gości i z zatwierdzoną listą udać się do restauracji, aby zarezerwować przyjęcie weselne razem z menu na konkretną datę. Wskazane jest też prześledzenie listy zaproszonych osób,aby określić, ile jest wśród nich mężczyzn, kobiet i dzieci. Analiza listy gości ułatwi podjęcie decyzji odnośnie tego, co powinno się znaleźć w menu weselnym..

Dla osobników płci męskiej porcje są zwykle nieco większe niż dla kobiet, a dla dzieci – najmniejsze. Dobrze jest też poznać preferencje gości, aby znaleźć równowagę w karcie dań i trafić w gusta wszystkich zaproszonych osób. Lista gości ma jeszcze tę zaletę, że pomaga wyodrębnić określone grupy, na przykład wegetarian, alergików, cukrzyków itd. Takie osoby można posadzić przy jednym stole i zaoferować im indywidualne potrawy.

Co powinno się znaleźć w menu na wesele?

Jeśli przyjęcie weselne będzie się odbywać w restauracji, konsultant i szef kuchni zaoferują narzeczonym swoją pomoc w ułożeniu menu weselnego. Można wybrać dogodne rozwiązania z ich listy albo sporządzić własną kartę dań, uwzględniając możliwości lokalu. Niezależnie od tego, jaki wariant wybiorą narzeczeni, w weselnym menu nie może zabraknąć „żelaznych” pozycji.

Zimne przekąski

Przystawki to potrawy, które stoją na stole już w momencie, gdy goście wchodzą na salę. Zaliczają się do nich deski serów i mięs, śledzie, ryba po grecku, galaretki drobiowe i rybne, warzywa marynowane, oliwki. Tego rodzaju przysmaki muszą się znaleźć na każdym stoliku. Jeśli chcesz wykazać się oryginalnością, możesz wybrać w charakterze przekąski kulki serowe posypane zieleniną lub zmielonymi orzechami.

Zimne przekąski to także sałatki. Dobrze, aby pojawiły się na stołach w kilku odsłonach: mięsnej, warzywnej i na przykład grzybowej. Mogą to być odpowiednio sałatka po królewsku, sałatka grecka i pieczarkowa.

Danie główne

Żadna uroczystość nie może się obejść bez dania głównego. Przeważnie jest nim mięso lub ryba oraz dodatki. Z reguły większość gości wybiera mięso, gdyż jest uniwersalne i poza jaroszami odpowiada wszystkim. Dodatkiem do polędwicy, rolady czy schabu mogą być grillowane warzywa, ziemniaki gotowane w wodzie, frytki albo kluski śląskie. Do dania głównego podaje się też bukiet świeżych surówek i różne sosy. Najlepiej, żeby na stole było ich kilka do wyboru: klasyczny pomidorowy, czosnkowy czy serowy.

Tort ślubny

Tort to nieodłączny element wesela, bez którego przyjęcie wydawałoby się niepełne. Serwowany po obiedzie, bliżej północy lub gdzieś pośrodku, przed oczepinami, jest słodkim przerywnikiem w weselnych tańcach i zabawach. Uroczyste krojenie tortu kończy część oficjalną przyjęcia, po której niektórzy goście, zwłaszcza ci starsi i młodsi, udają się do domów.

Co jeszcze?

Poza tym zestawem potraw na weselnym stole nie może zabraknąć chleba, owoców i napojów. Wybierając owoce, warto uwzględnić porę roku, w czasie której odbywać się będzie przyjęcie weselne. Latem i wczesną jesienią do menu warto włączyć sezonowe owoce, a późną jesienią i zimą można pokusić się o nieco egzotyki na stołach. Z napojów poza alkoholem należy zadbać o kawę, herbatę, wodę niegazowaną i soki owocowe.

Zdj. główne: Victoria Priessnitz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*