Niania elektroniczna – jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niania elektroniczna to urządzenie bezprzewodowe umożliwiające stały kontakt z Twoim dzieckiem, nawet jeśli przebywa ono w innym pokoju. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej niani elektronicznej, ten artykuł jest dla Ciebie!

Niania elektroniczna składa się z dwóch części: nadajnika, wyposażonego w co najmniej mikrofon i umieszczanego w pokoiku dziecka, oraz odbiornika, który znajduje się tam, gdzie w danym momencie przebywa rodzic. W zależności od modelu możesz podsłuchiwać lub dodatkowo podglądać swojego malucha, a nawet utrzymywać z nim kontakt głosowy. Zobacz, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie niani elektronicznej.

Zasięg działania

Przy zakupie zwróć uwagę na moc modułu nadającego. Przy mocy 200–300 mW zasięg działania urządzenia wynosi od 150 do 300 m. W większości przypadków taka wartość w zupełności wystarcza. Moc droższych i udoskonalonych modeli wynosi nawet 500 mW, co oznacza, że możesz widzieć i słyszeć, co dzieje się w pokoiku dziecka z odległości nawet 0,5 km. Dla pełnej kontroli wybierz model z funkcją ostrzegania o utracie zasięgu.

Kamera

Choć w sprzedaży dostępne są modele wyposażone jedynie w moduł transmisji dźwięku, lepiej zainwestować w nianię elektroniczną z kamerą, dzięki której będziesz mieć stały podgląd na to, co dzieje się w pokoiku dziecka. używane są dwa rodzaje kamer: statyczne i obrotowe. Te pierwsze nie zmieniają swojego położenia i kąta widzenia, co wymusza zmianę obszaru objętego podglądem w trybie ręcznym. O ile takie rozwiązanie powinno wystarczać do monitoringu noworodka, o tyle nie sprawdzi się w przypadku większych i rozbrykanych dzieci. Kamera obrotowa będzie w tym wypadku dużym udogodnieniem.

Ekran

Do najważniejszych parametrów wyświetlacza należy zaliczyć wielkość oraz rozdzielczość. Wielkość monitora to długość jego przekątnej, tradycyjnie wyrażana w calach. Rozmiar wyświetlacza zawiera się w przedziale od 2,36 do 7 cali. Warto pamiętać, że im większy ekran, tym więcej możesz zobaczyć. Rozdzielczość informuje o gęstości pikseli wyświetlanych na ekranie w danej chwili. I tutaj zasada jest prosta – im więcej pikseli, tym lepsza jakość obrazu.

Mikrofon i czujnik dźwięku

Wiele dostępnych modeli jest wyposażonych w funkcję detekcji dźwięku. Oznacza to, że jeśli dziecko zacznie płakać, usłyszysz to przez głośniki lub słuchawki. Dźwięki wychwytywane są z pomocą mikrofonu, który w większości przypadków służy także jako czujnik dźwięków. Rodzice sami mogą regulować poziom natężenia dźwięku, który spowoduje uruchomienie mikrofonu.

Głośnik w module dziecięcym

Ta funkcja zapewnia dwustronną komunikację, co oznacza, że nie tylko usłyszysz płacz niemowlęcia, ale też uspokoisz go, zanim do niego podejdziesz. Bardzo często kojący głos rodzica wystarczy, żeby dziecko ponownie zasnęło. Nowoczesne nianie elektroniczne są też wyposażone w odtwarzacz kołysanek i melodii, które mają na celu uspokojenie dziecka.

Czujnik ruchu, temperatury wilgoci

Nowoczesne nianie elektroniczne mogą być wyposażone w czujniki, które reagują nie tylko na ruch dziecka, ale też na pojawienie się w pomieszczeniu niepożądanych obiektów, w tym osób i zwierząt. Czujnik przekazuje do modułu rodzica sygnał alarmowy. Przydatną opcją jest także czujnik temperatury i wilgoci, dzięki któremu będziesz wiedzieć, kiedy podkręcić kaloryfer czy włączyć nawilżacz powietrza.

Zdj. główne: Avi Waxman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*