7 zdrowych nawyków dla całej rodziny, które warto wprowadzić do swojego domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z jakiegoś powodu szkodliwe nawyki łatwo zapuszczają korzenie, a o zdrowych szybko się zapomina. A przecież sprawiają, że nasze życie staje się lepsze! Oto kilka dobrych pomysłów, którymi warto się zainspirować!

Wspólne spożywanie posiłków

W czasie wspólnego spożywania posiłków z reguły sięgamy po zdrowsze produkty, niż kiedy jemy osobno lub w biegu. Częściej posilamy się warzywami i produktami zbożowymi, a rzadziej przetworzonym i tłustym jedzeniem. Jak wynika z badań, dzieci spożywające posiłki razem z rodziną zdobywają lepsze stopnie i znacznie rzadziej sięgają po alkohol, papierosy i inne używki.

Jeśli teraz Twoi bliscy jedzą posiłki osobno, nie oczekuj, że z dnia na dzień wszyscy zbiorą się przy wspólnym stole. Zacznijcie od dwóch wspólnych obiadów w tygodniu i trzymajcie się tego. Z biegiem czasu zwiększcie ich częstotliwość, aż wspólne posiłki staną się dla was codziennością.

Rozmowy

Wspólne posiłki to także możliwość porozmawiania na temat tego, co się wydarzyło w życiu każdego członka rodziny danego dnia. Przede wszystkim pozwól wypowiedzieć się dziecku. Stan psychiczny, sen, przeżycia w szkole, kontakty z innymi ludźmi – wszystko to jest ze sobą ściśle powiązane i jeśli dziecko coś trapi bądź niepokoi, z pewnością odbije się to na jego samopoczuciu.

Wspólne gotowanie

Wspólne gotowanie zbliża członków rodziny i buduje wspomnienia. Kuchnia stanowi serce domu, wokół którego ogniskuje się życie rodzinne, dlatego to idealne miejsce na spotkania przy stole. Uczyńmy dziecko aktywnym uczestnikiem naszych poczynań w kuchni i okazujmy mu wdzięczność za pomoc. Zyska na tym cała rodzina.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Ruch to jedna z najlepszych i sprawdzonych metod na pozostawanie w dobrej formie. Niestety tyle ciekawego dzieje się dzisiaj na ekranach, że rodzice muszą naprawdę się postarać, żeby ich dzieciaki odłożyły swoje urządzenia i wyszły na dwór. Tutaj bardzo ważny jest przykład, jaki dają rodzice. Dobrze jest, kiedy cała rodzina wybiera się na plażę, spacer do lasu czy przejażdżkę rowerową. Takie spędzanie wolnego czasu nie tylko sprzyja zdrowiu, ale też umacnia więzi rodzinne.

Zdrowe przekąski 

Jeśli członkowie Twojej rodziny otwierają nabitą lodówkę i z rozpaczą stwierdzają, że „Nie ma nic do jedzenia”, to znak, że brakuje w niej prostych i zdrowych przekąsek, po które wystarczy wyciągnąć rękę. Mogą to być pieczone lub pokrojone w słupki surowe warzywa, hummus lub pieczona ciecierzyca.

Czas wolny od gadżetów

Ustalcie pory w ciągu dnia, kiedy nie macie przy sobie żadnych urządzeń mobilnych. Warto wprowadzić do rodziny zasadę odnośnie tego, gdzie i kiedy wszyscy bez wyjątku odrywają oczy od ekranów.

Najlepszą ku temu okazją jest czas spędzany przy stole, przed pójściem spać i moment rozwiązywania zadań domowych. Dobrym pomysłem jest znalezienie w domu miejsca, gdzie wszyscy członkowie rodziny składują na noc swoje telefony. Nikt nie ma wówczas pokusy zaglądania do sieci, gdy leży już w łóżku.

Odpoczynek przed snem

Wszyscy, z rodzicami włącznie, zanim pójdą do łóżka, powinni „przełączyć się” na tryb odpoczynku. Może to być godzina spędzona z książką w ręku, może to być jakaś gra (tylko nie na tablecie). W taki sposób nastrajamy nasz organizm na wydajny sen, a rano budzimy się wypoczęci.

Zdj. główne: Jessica Rockowitz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*