Grzybicze zapalenie pochwy – skąd się bierze i jak je leczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Grzybicze zapalenie pochwy to choroba żeńskich narządów płciowych o charakterze zapalnym. Kobiety, które cierpią na to schorzenie, najczęściej zgłaszają się do lekarza z objawami takimi jak świąd, pieczenie oraz gęste upławy. Warto mieć jednak świadomość, że choroba ta może przebiegać również bezobjawowo, przez co znacznie trudniej ją zdiagnozować. Czym jest grzybicze zapalenie pochwy oraz jak je wyleczyć? Oto najważniejsze informacje.

Czym jest grzybicze zapalenie pochwy?

Grzybicze zapalenie pochwy, nazywane również kandydozą pochwy, to poważne, lecz dość częste schorzenie. Szacuje się, że aż 75% kobiet, choć raz w życiu musiała zmagać się z tą dolegliwością. Grzybica pochwy jest chorobą zaraźliwą, a więc patogeny mogą przenosić się na zdrowe osoby. Najczęściej ma to miejsce podczas stosunku seksualnego, choć ryzyko zarażenia, pojawia się również w sytuacji, gdy dwie osoby korzystają ze wspólnych artykułów higienicznych. Na grzybicze zapalenie pochwy najczęściej chorują kobiety w wieku rozrodczym, które są aktywne seksualnie. Schorzenie może przyjmować dwie postacie – sporadyczną lub powikłaną. To właśnie ten drugi rodzaj jest znacznie bardziej uciążliwy, ponieważ wiąże się z nawracającymi infekcjami pochwy, w stosunkowo krótkich odstępach czasu. Należy pamiętać o tym, że nieleczona kandydoza pochwy sprzyja powstawaniu innych poważnych zaburzeń. Mowa tu przede wszystkim o problemach z płodnością.

Grzybicze zapalenie pochwy – przyczyny

Grzybicze zapalenie pochwy wywoływane jest przez grzyby chorobotwórcze, a dokładniej mówiąc, patogeny z rodzaju Candida. Pomimo tego, że te drożdżaki naturalnie bytują w naszym organizmie, w niektórych sytuacjach może dochodzić do ich nadmiernego namnażania. Skutkiem tego jest przerwanie bariery ochronnej organizmu, a tym samym zwiększenie podatności na infekcję i różnego rodzaju niebezpieczne stany zapalne. Czynniki, które sprzyjają namnażaniu się patogenów, to przede wszystkim: osłabienie odporności organizmu, zaburzenia hormonalne, antybiotykoterapia, zmiany w środowisku pochwy, antykoncepcja hormonalna, nieprawidłowa higiena intymna, przewlekłe choroby oraz nieodpowiednia dieta.

Jak leczyć grzybicze zapalenie pochwy?

Objawy grzybicy pochwy bywają naprawdę uciążliwe. Z tego powodu wiele kobiet niemal od razu decyduje się na leczenie. Do najczęstszych z nich należą przede wszystkim uporczywy świąd, pieczenie podczas oddawania moczu, obrzęk warg sromowych, zaczerwienienie okolic intymnych, suchość pochwy oraz gęste upławy.

Jeśli chodzi o leczenie grzybiczego zapalenia pochwy, w większości przypadków jest ono bardzo skuteczne. Wyróżnić można kilka metod, jednak podstawą każdej z nich jest odpowiednia farmakologia. Można zastosować m.in. leki o działaniu miejscowym lub doustne tabletki przeciwgrzybicze. W celu dobrania odpowiednich środków, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i wskaże najlepszą drogę leczenia. Na wizytę można umówić się zarówno stacjonarnie, jak i online. W przypadku tej drugiej opcji, można skorzystać np. ze strony Receptomat.pl, na której można umówić się na e-konsultację z lekarzem.

Fot.: Polina Zimmerman/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*