Jak rozpoznać grzybicę pochwy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Grzybica pochwy to bardzo ciężka przypadłość, która może przydarzyć się każdej kobiecie, niezależnie od wieku czy trybu życia. Istotne jest to, aby leczyć ją, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Dzięki temu można szybko się jej pozbyć i unormować pH pochwy. Poznaj objawy grzybicy pochwy i dowiedz się, jak z nami walczyć.

Zaczerwienienie i obrzęk

Jednym z pierwszych objawów zapalenia grzybiczego pochwy jest zaczerwienie. Początkowo może ono sprawiać wrażenie niegroźnego. W swoich pierwszych fazach przypomina otarcia bądź zadrapania. Łatwo można je pomylić z alergiami, które są jednym z powodów powstawania grzybicy pochwy. Zaczerwienienia jednak szybko się rozprzestrzeniają i pogłębiają. Po kilku dniach nieleczona grzybica może już objawiać się podrażnieniami, pęknięciami, a nawet opuchlizną w okolicy sromu.

Swędzenie i pieczenie

Zaczerwienienie łączy się z przejmującym swędzeniem i pieczeniem. Te objawy pojawiają się już w pierwszych dniach rozwoju grzybicy. Przy odczuwalnych objawach tego typu warto skonsultować się z lekarzem. Teleporada na początek może rozwiązać sprawę. Wystarczy, że specjalista przepisze leki, które warto zażyć, aby łatwo się pozbyć grzybicy już w jej początkowych fazach rozwoju. Jeśli jednak nie ma terminów, a swędzenie i pieczenie się nasilają, warto udać się do apteki, aby zakupić produkty przeciwgrzybiczne bez recepty. Są one dostępne głównie w postaci maści i globulek dopochwowych, które poprawiają stan pH i eliminują nadmiar grzybów rozprzestrzeniających się na błonie śluzowej pochwy.

Przejmujący ból

Im bardziej rozwija się grzybica, tym więcej będzie jej objawów. Jednym z nich jest intensywny ból. Początkowo będzie on się pojawiać tylko podczas stosunku, jednak następnie można go odczuwać także w trakcie oddawania moczu, a nawet podczas ruchu. Taki ból nie odpuszcza, jest zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny i nie działają na niego tabletki przeciwbólowe. Jest on nie tylko uciążliwy, lecz także znacząco utrudnia życie. Połączony jest z obrzękiem, pękaniem skóry i ze swędzeniem, przez co należy jak najszybciej zacząć działać. W dużej mierze na ból pomagają maści przeciwgrzybiczne, które regulują pH pochwy, czym przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku, zaczerwienienia i pieczenia.

Charakterystyczne upławy

To, co charakteryzuje zapalenia grzybicze pochwy, to przede wszystkim charakterystyczne upławy. W dużej mierze są one bezwonne, jednak mają specyficzną teksturę i kolor. Wiele osób przyrównuje je do twarogu, z uwagi na kształt białych grudek. Takie upławy są charakterystyczne dla zapalenia grzybiczego. Gdy się je u siebie zaobserwuje, trzeba działać, aby choroba się nie rozwijała. Nieleczone zapalenie może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. Dobrze jest udać się do lekarza, który dokładnie zbada sprawę i dobierze odpowiednie leki, które pomogą szybko wyeliminować problem.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź stronę Seniore.pl, na której znajdziesz szereg ciekawych informacji o zdrowiu i życiu seniorów, i nie tylko.

Fot.: CDC/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*