Przeziębienie – jak je rozpoznać i leczyć?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przeziębienie jest łagodną infekcją wirusową. Choć trwa zaledwie kilka dni, jego objawy mogą być uciążliwe. Kiedy uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż przejdzie samoistnie, a kiedy zasięgnąć opinii lekarza? Przeczytaj!

Wirusy wywołujące przeziębienie są odpowiedzialne za kichanie, katar, ból zatok czy uczucie „zatkanego nosa”. Objawy przeziębienia pojawiają się stopniowo i trwają od 5 do 7 dni, czasem dłużej. Częstotliwość występowania przeziębień związana jest z wiekiem. W ciągu roku dwuletnie dziecko może się przeziębić nawet 10 razy, a osoba w podeszłym wieku – ani razu. Ma to związek z tym, że wraz z wiekiem układ immunologiczny uczy się, jak zwalczać wszelkie otaczające nas wirusy.

Przeziębienie – jak je rozpoznać?

Zazwyczaj pierwszym objawem przeziębienia jest ból gardła, do którego po jakimś czasie dołączają kichanie, katar i ból zatok, czyli zapalenie błony śluzowej nosa. Mogą mu też towarzyszyć inne objawy, na przykład nieznacznie podwyższona temperatura, uczucie rozbicia, łzawienie oczu i kaszel. Te symptomy mijają w ciągu kilku dni.

Bywa, że kilka dni po wystąpieniu przeziębienia dołączają poważniejsze objawy. Zazwyczaj są one oznaką nadkażenia bakteryjnego i wymagają wizyty u lekarza. Nie lekceważ temperatury powyżej 39℃, gęstej i żółtej wydzieliny z nosa, zapalenia spojówek i bólów sugerujących zapalenie zatok, ucha i anginę.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Objawy przeziębienia zbliżone są do objawów grypy, z tą różnicą, że w przypadku tej drugiej symptomy są znacznie bardziej nasilone. Grypie towarzyszy uczucie rozbicia, dokuczliwe bóle mięśni i głowy, a także wysoka gorączka.

Poza podobnymi objawami grypa i przeziębienie wykazują wiele cech wspólnych. Obie infekcje mają związek z zimnem i zmianą temperatury, są bardzo zakaźne i wywoływane przez wirusa. Wirus grypy występujący w trzech odmianach (A, B i C) przenika do krwi i rozprzestrzenia się po całym organizmie, wywołując ogólne złe samopoczucie. Natomiast przeziębienie jest zazwyczaj wywoływane przez rinowirusy, atakujące nos i gardło.

Powszechnie uważa się, że gorączka towarzyszy grypie, tymczasem w przebiegu przeziębienia chory również może gorączkować. Bywa też, że osoba dotknięta grypą nie gorączkuje. Podstawowa różnica pomiędzy obiema jednostkami chorobowymi polega na stopniu intensywności. Grypa przykuwa nas do łóżka i skutecznie zniechęca do pracy, podczas gdy przeziębienie nie jest dużą przeszkodą w wykonywaniu codziennych czynności.

Jak leczyć przeziębienie?

Na przeziębienie nie ma panaceum. Mówi się, że nieleczone trwa siedem dni, a leczone tydzień. Osobom przeziębionym zaleca się przede wszystkim odpoczynek. Warto zwolnić tempo, żeby szybciej wrócić do formy i uniknąć powikłań. Osłabione wirusem błony śluzowe gardła i nosa są bardziej podatne na wtórne zakażenia, dlatego na czas choroby unikaj skupisk ludzkich, dbaj o higienę i nie wychodź z domu. W przypadku gorączki i bólu głowy sięgnij po paracetamol i pij duże ilości wody. Aby zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa, możesz wykonać inhalację z tymianku, szałwii bądź rumianku.

Przeziębienie przechodzi samoistnie w ciągu kilku dni. Leczenie infekcji ma charakter objawowy, a nie przyczynowy, gdyż czynnikiem sprawczym choroby jest jeden z ponad dwustu wirusów, które ponadto ciągle się zmieniają i mutują. To tłumaczy, dlaczego na przeziębienie nie ma leku, antybiotyku i szczepionki.

Spośród lekarstw zalecanych przy uciążliwym przebiegu choroby możemy wymienić leki przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk podawane w postaci tabletek lub kropli. Leki te łagodzą objawy, ale nie przyśpieszają procesu leczenia. Kolejnym lekiem jest kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna. I w końcu preparaty zmniejszające obrzęk, głównie roztwory do inhalacji.

A co z przeziębieniem u dziecka?

Przeziębienie u dziecka jest oznaką, że Twój malec napotkał na swojej drodze nowego agresora, z którym właśnie walczy. Jest mu on potrzebny do budowy własnych mechanizmów obronnych. Niektóre dzieci muszą zachorować setki razy, żeby uodpornić się na zwykłe bakterie i wirusy. Kiedy jego system odpornościowy w pełni się ukształtuje, a ma to miejsce około 7. roku życia, rzadziej będzie poddawać się infekcjom.

Wizyta u pediatry nie jest konieczna, gdy Twoje dziecko ma 38℃ i nie wykazuje innych niepokojących objawów. Często gorączka spada samoistnie, a przeziębienie się cofa. Odsłoń dziecku ciało, żeby zbić temperaturę, zostaw go w body, a nawet samej pieluszce. Daj mu odpocząć w temperaturze nie wyższej niż 20℃. Nie zapominaj podawać mu dużej ilości płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia.

Wezwij jednak lekarza, jeśli Twój malec gorączkuje, a nie ukończył jeszcze 3. miesięcy. Twój niepokój powinny też wzbudzić inne nietypowe objawy, takie jak wymioty czy biegunka. Zdarza się bowiem, że w czasie przeziębienia rozwija się wtórne zakażenie bakteryjne, które może wywołać zapalenie ucha, płuc czy oskrzeli.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*