Bankowość internetowa a mobilna – porównanie obu rozwiązań

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chyba nikt nie wyobraża sobie dziś życia bez bankowości internetowej – stała się ona nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki niej można zarządzać swoimi finansami w sposób prosty, szybki i wygodny. Dwoma popularnymi formami bankowości elektronicznej są bankowość internetowa i mobilna. Jak działa system bankowości internetowej, czy warto korzystać z aplikacji bankowej i czym różni się bankowość internetowa od mobilnej?

Bankowość internetowa – na czym polega?

Bankowość internetowa to usługa oferowana przez banki, która umożliwia klientom zarządzanie swoimi finansami za pośrednictwem internetu. Takie podejście do bankowości to rewolucyjne rozwiązanie, które ułatwiło życie milionów ludzi. Ciężko wyobrazić sobie dziś konieczność stania w kolejce do banku, chcąc wykonać przelew lub założyć lokatę. Logowanie do bankowości internetowej jest bardzo proste – wystarczy ustawić hasło lub odcisk palca w przypadku aplikacji mobilnej, a do swojego konta można zalogować się w kilka sekund. Dzięki bankowości internetowej klienci mają dostęp do swojego konta bankowego, karty kredytowej, oszczędności, pożyczek i innych produktów finansowych przez specjalnie zabezpieczoną stronę internetową lub aplikację dostępną głównie za pośrednictwem komputera lub laptopa. Zdecydowana większość operacji bankowych, która może być wykonana w placówce bankowej, jest również dostępna do samodzielnego wykonania w bankowości internetowej. Dodatkową zaletą korzystania z bankowości elektronicznej jest fakt, że wykonywanie tych akcji jest zwykle bezpłatne.

Bankowość mobilna jest odmianą bankowości internetowej, która umożliwia dostęp do usług bankowych za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej zainstalowanej na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon lub tablet. Dzięki temu rozwiązaniu, posiadając urządzenie z dostępem do internetu, można sprawdzić stan konta, dokonywać przelewów, śledzić historię transakcji oraz opłacać rachunki. Bankowość mobilna pełni także rolę uwierzytelnienia w transakcjach internetowych, jak na przykład przelewów, zapewniając dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Wśród zalet bankowości mobilnej należy wymienić wygodę i łatwą dostępność, szybkość wykonywania operacji, bezpieczeństwo, a także łatwość w sprawowaniu kontroli nad własnym kontem dzięki bieżącym powiadomieniom. Jeśli zaś chodzi o ogólne zalety korzystania z bankowości internetowej, warto wspomnieć również o tym, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku – dzięki samodzielnemu wykonywaniu operacji bankowych i możliwości autoryzacji za pomocą kodu pin lub odcisku palca, zniknęła konieczność drukowania i podpisywania wielostronicowych dokumentów.

Logowanie do bankowości internetowej – zasady bezpieczeństwa

Bankowość elektroniczna, choć niesie wiele korzyści i zapewnia użytkownikom ogromną wygodę i samodzielność w zarządzaniu swoimi finansami, może także narażać ich na różne zagrożenia, takie jak wyłudzenia i oszustwa. Dlatego warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą korzystać z niej w bezpieczny sposób. Po pierwsze, gdy logujemy się do aplikacji bankowej, ważne jest, aby ustawić silne i unikalne hasło, zawierające znaki specjalne, różne od tych używanych do innych usług. Należy zachować ostrożność w przypadku otrzymywania maili i SMS-ów z innych niż zwykle adresów i numerów, które podają się za wiadomości od banku. Pamiętajmy, że banki nigdy nie proszą o udostępnienie poufnych danych drogą elektroniczną, dlatego nigdy nie należy klikać w linki zawarte w takich wiadomościach. Warto mieć na uwadze, że ostrożność w takich sytuacjach nigdy nie jest przesadzona! Często banki same informują na swoich stronach o środkach bezpieczeństwa oraz instruują jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej, dla przykładu pod tym adresem możemy zobaczyć jak informacje prezentuje Santander Consumer Bank: https://www.santanderconsumer.pl/bankowosc-elektroniczna/bankowosc-internetowa/

Nie należy też korzystać z bankowości elektronicznej, będąc podłączonym do publicznej i niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, ani logować się przez strony bez certyfikatu bezpieczeństwa. Warto sprawdzić, czy adres strony rozpoczyna się od „https://” z symbolem kłódki przed adresem, co oznacza, że połączenie jest szyfrowane i bezpieczne. Jeżeli tego nie ma, lepiej powstrzymać się od logowania do bankowości elektronicznej, aby uniknąć ryzyka. Pamiętajmy, że dbając o bezpieczeństwo online, można swobodnie korzystać z zalet bankowości elektronicznej.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła
1) https://gotowibezgotowkowi.pl/blog/bankowosc-mobilna-jak-bezpiecznie-z-niej-korzystac#:~:text=Bankowo%C5%9B%C4%87%20mobilna%20a%20internetowa%20%E2%80%93%20r%C3%B3%C5%BCnice&text=Jak%20ju%C5%BC%20wspomnieli%C5%9Bmy%2C%20wykonywanie%20wszelkich,przez%20stron%C4%99%20WWW%20swojego%20banku.
2) https://najlepszekonta.com/e-bankowosc/#:~:text=E%20bankowo%C5%9B%C4%87%2C%20czyli%20inaczej%20bankowo%C5%9B%C4%87,sprawdza%C4%87%20histori%C4%99%20rachunk%C3%B3w%2C%20przelewa%C4%87%20pieni%C4%85dze.
3) https://loando.pl/wpis/bankowosc-elektroniczna-daje#:~:text=Zalety%20bankowo%C5%9Bci%20elektronicznej,-Cyfryzacja%20bank%C3%B3w%20przynios%C5%82a&text=Dost%C4%99p%20do%20us%C5%82ug%20przez%2024,bardziej%20precyzyjne%20systemy%20oceny%20ryzyka.

Zdjęcie: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*