Hodowla domowych królików staje się coraz popularniejsza. Czym żywić małego uszatka, aby był szczęśliwy i cieszył się dobrym zdrowiem?
Królik domowy to typowy wegetarianin, co oznacza, że jego podstawa żywieniowa opiera się w całości o rośliny. Oprócz tego konieczne jest zapewnienie małemu przyjacielowi odpowiednich składników ułatwiających trawienie. To właśnie balast pozwala na to, aby zjedzony pokarm sprawnie pokonywał zawiłości układu pokarmowego. Na sercu każdego właściciela leży zdrowie zwierzaka. Utrzymanie królika w dobrej kondycji uzależnione jest w dużej mierze od ilości i jakości pożywienia, które przyswaja. Warto zadbać, by codzienna dieta była odpowiednio zbilansowana.
U zwierząt, podobnie jak u ludzi, codzienna dieta powinna być dopasowana do indywidualnych wymagań organizmu. Planując sposób karmienia królika domowego, trzeba wziąć pod uwagę wiek pupila oraz stan jego zdrowia. Inne wymagania będzie miał w tym zakresie maluch, a inne królik dojrzały. Podstawą diety królików hodowanych w warunkach domowych jest siano. Warto zadbać o jego wysoką jakość, przede wszystkim przed podaniem porcji siana królikowi należy sprawdzić, czy jest suche – zgniłe siano może powodować komplikacje zdrowotne u zwierzęcia. Sianko można wymieszać z ziołami, dzięki czemu lepiej będzie przebiegał proces trawienia.
Niemal każdy miłośnik gryzoni narzeka na jedną rzecz, a mianowicie na to, że zwierzaki te uwielbiają gryźć meble czy przegryzać kable. Chcąc uchronić mienie, a także zapewnić królikowi bezpieczeństwo, trzeba do diety włączyć składniki twarde, które umożliwią ścieranie zębów. Mogą to być przykładowo twarde korzenie roślin. Odpowiednio urozmaicona codzienna dieta sprawi, że królik będzie się prawidłowo rozwijał.
Myśląc o domowej hodowli królików, warto zapoznać się dokładnie z tematem ich żywienia. W społeczeństwie krąży wciąż sporo mitów dotyczących tego, jak powinna wyglądać dieta tych gryzoni. Pierwsze skojarzenie z królikiem to marchewka i pewnie wiele osób chętnie by karmiło puchate maleństwa właśnie tymi warzywami. Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł. Marchew zawiera dużą ilość cukru, co może przełożyć się niekorzystnie na stan zdrowia królika. Oczywiście sporadyczne urozmaicenie diety kawałkiem marchewki nie zaszkodzi, jednak w żadnym wypadku nie powinna ona stanowić podstawy diety tych zwierząt. Co do zasady – zarówno owoce, jak i warzywa powinny pojawiać się sporadycznie w jadłospisie królika. Hodowcy zalecają, aby tak komponować dietę królika domowego, by jej skład jak najbardziej był zbliżony do tego, co zwierzęta te jedzą, żyjąc na wolności.
Żaden żywy organizm nie może obejść się bez stałego dostępu do wody. Człowiek, gdy jest spragniony sięga po chłodzący napój – taką możliwość trzeba zapewnić też królikowi. Kwestię tę można rozwiązać przy pomocy specjalnych poidełek, w których woda powinna być systematycznie wymieniana. Pamiętać o tym trzeba przez cały rok, choć szczególnie o kwestię odpowiedniego nawodnienia królika zadbać należy latem, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka. Letnie upały mogą doskwierać zwierzakowi. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się maty chłodzące.
Higiena powinna być priorytetem dla każdego hodowcy domowych królików. Nieograniczony dostęp do świeżej wody pitnej i pełna miska – to ważne kwestie, jednak nie można zapomnieć o tym, aby pokarm był podawany w czystych naczyniach. Na brudnych powierzchniach łatwiej dochodzi do rozwoju mikroorganizmów, które mogą powodować infekcje w układzie pokarmowym.
Dobre samopoczucie i zdrowa, lśniąca sierść to przesłanki, po których można określić, że dieta naszego zwierzaka jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza mu wszystkich wartościowych składników, dzięki którym jego organizm może funkcjonować w sposób prawidłowy. Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do tego, jaki pokarm będzie właściwy w przypadku Twojego królika, to koniecznie skonsultuj tę kwestię z weterynarzem.