Co robić, aby opona wytrzymała jak najdłużej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Eksploatacja samochodu jest dość kosztowna, zwłaszcza w obecnych czasach. Do kosztów codziennych, takich jak tankowanie, wymiana płynów czy mycie auta, należy doliczyć jeszcze wymianę i kupno nowych opon. Te koszty możesz ponosić nawet co dwa-trzy lata lub, przy odpowiedniej eksploatacji, co dziesięć, nawet do kilkunastu lat. Zobacz, co robić, aby opony samochodowe służyły Ci jak najdłużej.  

Ekonomiczna jazda   

Prowadzenie samochodu w sposób ekonomiczny to nie tylko oszczędność silnika i paliwa, lecz także opon. Spokojna i zrównoważona jazda polega na ruszaniu z miejsca i hamowaniu w taki sposób, aby nie nadwyrężać opon i nie ścierać ich nadmiernie. Jeśli często gwałtownie hamujesz na trasie oraz bardzo dynamicznie ruszasz z miejsca, bieżnik w oponach ściera się, przez co tracą one przyczepność. Dzięki wprowadzeniu do swojego stylu jazdy zdrowych i bezpiecznych dla auta nawyków, możesz wydłużyć żywotność opon o kilka lat. 

Opony dostosowane do warunków pogodowych  

Na mniejsze zużycie opon podczas jazdy wpływa także odpowiednie dostosowanie ich do pory roku i pogody za oknem. Sezonowe opony Michelin należy wymieniać na zimę i lato. Kiedy jest odpowiedni moment w roku na zmianę opon? Za uniwersalną zasadę przyjmuje się wymianę opon, kiedy temperatura przekroczy lub spadnie poniżej granicy 15 stopni Celsjusza. Na wiosnę, czas, kiedy ryzyko przymrozków jest już na tyle niskie, że bezpiecznie można wymienić opony na letnie, przypada na okres po 15 maja, czyli po tak zwanej Zimnej Zośce. Z kolei kiedy na jesień temperatury zaczynają spadać poniżej 15 stopni, należy zacząć myśleć nad wymianą opon na zimowe. Dzięki terminowej zmianie opon sezonowych nie tylko będą się one mniej zużywały, lecz także zapewnią Ci na drodze lepszą przyczepność, co zwiększy bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów.   

Na rynku dostępne są także opony całoroczne, które przystosowane są do jazdy w skrajnie różnych warunkach, dzięki temu ich sezonowa zamiana nie jest konieczna. Całoroczne opony Kormoran to nieco bardziej opłacalna cenowo opcja, ponieważ zamiast dwóch zestawów opon na lato i zimę, kupujesz jeden, który posłuży Ci kilka lat. Z uwagi na bardziej intensywną eksploatację opon całorocznych należy je jednak wymieniać wcześniej niż sezonowe.  

Pęknięta opona   

Opona, która uległa zniszczeniu i pękła, nie jest już najczęściej zdatna do użytku. Oczywiście dostępne są zestawy do samodzielnego łatania opon, ale pozwalają one na bardzo krótkotrwałą naprawę, która wystarcza zaledwie na czas dojechania do najbliższego wulkanizatora. Profesjonalny wulkanizator jest w stanie podreperować oponę na tyle, by służyła jeszcze przez jakiś czas, jednak nie jest to rozwiązanie trwałe. Niestety, jeśli opona pękła i trzeba ją wymienić, konieczna jest także wymiana drugiej opony na tej samej osi. Nie można dopuścić do tego, by opony na jednej osi różniły się od siebie w znacznym stopniu, ponieważ będzie to prowadziło do nieprawidłowości w jeździe takim autem. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Mike B

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*