Klimatyczne wakacje na Krecie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kreta to bardzo częsty cel podróży nie tylko w trakcie letnich urlopów. Nic w tym dziwnego – na tej greckiej wyspie znajduje się wiele ciekawych, historycznych punktów, które są warte odwiedzenia. Jasne plaże w połączeniu ze skalistymi wybrzeżami tworzą wyjątkowo urokliwy obraz, który kusi znaczną część urlopowiczów. Co zdecydowanie warto odwiedzić, będąc na Krecie? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Jaskinia Agia Sofia

Do jaskini Agia Sofia, znanej również pod nazwą Jaskini Mądrości Bożej, można dotrzeć niezwykłą drogą wzdłuż wąwozu Topolia. Znaczną część trasy można przebyć samochodem, jednak później konieczna jest piesza wędrówka. Wstęp do jaskini jest bezpłatny (chętni mogą przeznaczyć datek przeznaczony na renowację), można też dowolnie wybrać dzień, w którym planujemy ją zwiedzić.

Agia Sofia to miejsce kultu, gdzie obecnie nabożeństwa są odprawiane zaledwie dwa razy do roku, podczas świąt. Wewnątrz jaskini znajduje się kapliczka o tej samej nazwie – prawdopodobnie jest ona nawiązaniem do świątyni Hagia Sophia, która aktualnie jest znanym w Stambule meczetem, jednak w przeszłości była także obiektem wierzeń chrześcijańskich.

Jaskinia należy do obszernych, a jej wnętrze wypełnione jest stalaktytami i stalagmitami. To właśnie tutaj odnaleziono najstarszą ikonę na całej Krecie.

Będąc w tej okolicy, zdecydowanie warto także zajrzeć na jedną z najpiękniejszych plaż w całej Grecji – Elafonisi. Nazywana jest ona różową plażą ze względu na specyficzne zabarwienie piasku, które pojawiło się na skutek pokruszonych muszelek mięczaków. Wycieczki na Kretę w 2021 z pewnością nie mogą się obejść bez tego punktu.

Knossos

Jeśli jesteśmy fanami mitologii greckiej, to z pewnością wycieczka na Kretę powinna objąć także Knossos, miasto uważane za centrum cywilizacji minojskiej. W tym miejscu, w drugiej połowie XIX wieku, odkryto ruiny pałacu pochodzącego z okresu 2000-1400 r. p.n.e. Budowla ta jest powiązana z wieloma mitami, w tym o legendarnym królu Minosie, o Minotaurze, Ariadnie i labiryncie, a także o Dedalu i jego synu.

Znajdą tu też coś dla siebie wielbiciele starożytnej architektury. Dodatkowo w ruinach odkryto wiele cennych zabytków, w tym ceramikę oraz tabliczki pokryte pismem linearnym. Znaczną część elementów dawnych pomieszczeń pozostawiono w stanie nienaruszonym, jednak ciekawostką jest, że brytyjski archeolog, Sir Arthur Evans, zdecydował się odtworzyć niektóre detale, w tym chociażby freski, według własnego pomysłu.

Fot. davestem/Pixabay

Heraklion

W bliskiej odległości od Knossos znajduje się Heraklion, czyli stolica Krety. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Archeologiczne, gdzie umieszczono zabytkowe przedmioty pochodzące z całej wyspy. Zobaczymy tu m.in. ceramikę, biżuterię i figurki, a przede wszystkim dysk z Fajstos, pokryty tajemniczymi napisami, których dokładne znaczenie nie zostało ustalone do dzisiaj.

Muzeum to jednak nie jest jedyna atrakcja Heraklionu. Z pewnością warto zajrzeć także do katedry Agios Minas, która jest największym kościołem na terenie całej Krety, powstałym w XIX wieku. Obecnie jest siedzibą metropolity. Pełen wrażeń będzie również spacer do portu weneckiego z piękną, klimatyczną fortecą.

Ci, którzy mają ochotę skosztować prawdziwej greckiej kuchni, w centrum Heraklionu będą mieli do wyboru sporo restauracji.

Vamos

Propozycja dla tych, którzy nie przepadają za turystycznym tłokiem i chcieliby raczej skupić się na odpoczynku w nieco bardziej odludnym miejscu. Vamos to tradycyjna kreteńska wioska, gdzie można poczuć prawdziwy, rodzimy posmak tej wyspy. Wciąż kultywowane są tutaj wieloletnie tradycje, a część budynków nie została nigdy odnowiona, wobec czego zachowały swój pradawny charakter.

W Vamos można poznać okolicznych mieszkańców, ich nawyki, zwyczaje, kulturę. To niezwykle urokliwe miejsce pełne ciekawych architektonicznie budowli (w tym świątynie). Mnóstwo tu także klimatycznych widoków. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że Vamos była jednym z istotnych punktów podczas okupacji tureckiej na Kretę, można zatem zgłębić tutejszą historię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*