Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany - Aminokwasy nie są terminem obcym, jednak w szkole ich temat jest potraktowany bardzo pobieżnie. Są to jednak bardzo ważne dla organizmu i ciekawe związki. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o aminokwasach.

Termin “aminokwasy” każdy kojarzy z lekcji biologii. W szkole to słowo pada w kontekście białek i z nimi jest głównie łączone. Nie jest to myślenie błędne, jednak nie można uznać go za kompletne wyczerpanie tematu. Aminokwasy są niezwykle istotne dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dowiedz się, czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć.   

Aminokwasy białkowe   

To najlepiej znana grupa aminokwasów, pod którą kryje się szeroka gama związków, wchodzących w skład wszystkich białek w organizmie. Aminokwasów białkowych jest aż 20, a ich główną, ale nie jedyną, funkcją, jest budowanie białek. Wpływają one w bardzo znacznym stopniu między innymi na metabolizm, procesy regeneracyjne oraz regulują gospodarkę hormonalną, przez wpływ na wydzielanie się poszczególnych hormonów. Niektóre aminokwasy przyspieszają także regenerację organizmu po intensywnym wysiłku i wspomagają rozbudowę tkanki mięśniowej.  

Czasem między pojęciami “aminokwasy” i “białka” stawiany jest znak równości, a terminy stosowane są zamiennie, jednak jest to bardzo duże uproszczenie. Aminokwasy i białka nie są tym samym, choć mają wiele wspólnego. Aminokwasy białkowe budują białka w organizmie, łącząc się między sobą w procesie translacji wiązaniem peptydowym. 

Aminokwasy endogenne  

Drugą grupą aminokwasów są aminokwasy endogenne. Są to związki, które ludzki organizm jest w stanie samodzielnie syntezować, co nie oznacza jednak, że ich suplementacja w różnych formach jest zbędna. W zależności od trybu życia czy wieku, zapotrzebowanie na aminokwasy endogenne jest inne. Na najwyższym poziomie będzie ono u osób aktywnych fizycznie, regularnie uprawiających sport. 

Endogenne aminokwasy określa się jako “nie niezbędne”, jednak nie oznacza to, że nie pełnią w organizmie ważnej roli. Odpowiadają one na przykład za pracę układu pokarmowego, nerwowego, odpornościowego czy krwionośnego, a także mają wpływ na układ mięśniowy i kostny. Wchodzą one w skład ludzkiego kodu genetycznego, biorą udział w procesach metabolicznych i budują narządy wewnętrzne. Wspomagają one również regenerację tkanek, dlatego wspierają rekonwalescencję po urazach i oparzeniach. Są też stosowane w kosmetykach.  

Aminokwasy egzogenne   

Sportowcy i osoby dbające o swoją sylwetkę, doskonale zdają sobe sprawę z tego, jak ogromną rolę w rozbudowywaniu tkanki mięśniowej, gra białko. Jest ono potrzebne, by organizm miał z czego tworzyć nowe włókna mięśniowe i zwiększa wydolność organizmu, a także wspiera procesy regeneracyjne. Aminokwasy egzogenne to naturalne związki, których organizm ludzki nie jest jednak w stanie samodzielnie syntezować. Ten rodzaj aminokwasów musi być więc dostarczany od zewnątrz, na przykład w pożywieniu. Do grupy aminokwasów EAA należą: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan oraz walina. 

Każdy z tych aminokwasów ma w ciele do spełnienia bardzo ważną rolę. Bogate w egzogenne aminokwasy są na przykład jaja, drób i nabiał. Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać i osiągać wysokie wyniki w swojej dyscyplinie sportowej, w Twojej diecie nie może zabraknąć właśnie tych produktów. Te składniki można także znaleźć w suplementach diety i odżywkach białkowych dla sportowców, które mają zwiększać przyrost tkanki mięśniowej oraz wspierać organizm w czasie treningów.   

Zdjęcie główne: Katerina Holmes/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*