Co wyróżnia dobrego księgowego?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Księgowość to nie branża dla każdego. Praca księgowego wiąże się z ogromną presją i odpowiedzialnością. Zarządzanie finansami przedsiębiorstw, obracanie dużymi kwotami, a także sporządzanie sprawozdań, raportów i wycen wymaga bardzo specjalistycznych kwalifikacji i określonych cech charakteru. Oto umiejętności, które powinien mieć każdy dobry księgowy.  

Wykształcenie w dziedzinie księgowości  

Studia wyższe to najpopularniejsza droga do tego, aby zdobyć wszystkie potrzebne kwalifikacje do wykonywania danego zawodu. Nie inaczej jest z pracą księgowego. Wykształcenie nie zawsze jest wyznacznikiem dobrego pracownika, jednak nie można zaprzeczyć, że podczas kursów na studiach oraz praktyk zawodowych księgowi zdobywają konieczną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności przydatne w pracy. Studia licencjackie i magisterskie to jednak nie jedyna droga do tego, by zdobyć wykształcenie z dziedziny księgowości. Studia podyplomowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą się przebranżowić i zająć księgowością. Kilkuletnie kursy zawodowe, kończące się egzaminem zawodowym i certyfikacją również nadają potrzebne uprawnienia. Stowarzyszenie Księgowych Warszawa organizuje kursy dla księgowych, po ukończeniu których możesz uzyskać certyfikację zawodową.  

Ukończenie studiów lub kursu to nie wszystko. Księgowość jest bardzo dynamiczną branżą, dlatego wiele zasad i przepisów związanych z finansowością zmienia się wraz z nowymi ustawami czy przepisami wprowadzonymi w życie. Szkolenia organizowane przez SKWP Poznań  pomagają aktualizować swoją wiedzę i umiejętności oraz na bieżąco orientować się w zmianach zachodzących w prawie. 

Szerokie spektrum umiejętności  

Najlepszy księgowy to taki, który ma naprawdę szerokie możliwości i może zajmować się kilkoma rzeczami na raz. Kursy kadry i płace pozwalają poszerzyć swoje horyzonty i zwiększyć kwalifikacje, dzięki czemu dział kadr i księgowości w firmie będzie można połączyć i prowadzić w bardziej optymalny dla przedsiębiorstwa sposób. Księgowy, który potrafi w taki sposób zorganizować swoją pracę, to prawdziwy skarb. 

Umiejętności miękkie w zawodzie księgowego   

Poza twardymi kwalifikacjami, które konieczne są w zawodzie księgowego, bardzo potrzebne są także umiejętności miękkie. Osoba zajmująca się księgowością musi być przede wszystkim doskonale zorganizowana. Zarówno stanowisko pracy księgowego, jak i prowadzona przez niego dokumentacja powinny być zawsze uporządkowane i zorganizowane tak, by łatwo znaleźć potrzebne papiery i informacje. Dobrego księgowego poznasz po tym, jak planuje swoją pracę oraz w jaki sposób podchodzi do swoich obowiązków. Osoby zapominalska i roztrzepana nie może wykonywać tak odpowiedzialnych zadań. 

Sumienność to kolejna cecha, którą powinien posiadać każdy księgowy. Podczas wypełniania faktur, rozliczeń, pism, raportów i sprawozdań potrzebna jest wyjątkowe skupienie i uwaga. Sumienne podejście do pracy księgowego sprawi, że wszystkie formalności w firmie będą zawsze dopięte na ostatni guzik i sporządzone w terminie.

Księgowość to także praca z ludźmi, stały kontakt z pracownikami oraz firmami zewnętrznymi. Utrzymywanie dobrych, ciepłych stosunków z przedstawicielami przedsiębiorstw, z którymi współpracuje dana firma, może pomóc w negocjacjach warunków finansowych. Z tego powodu ogromna zaletą w zawodzie księgowego jest kontaktowość oraz łatwość w nawiązywaniu znajomości. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*