Co zrobić, gdy włosy się puszą?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nadszedł sezon grzewczy, powietrze stało się bardziej suche, co sprzyja puszeniu oraz elektryzowaniu się włosów. Jest to niezwykle uciążliwe, ponieważ wpływa to na wygląd fryzury i może poważnie zepsuć dzień. Na szczęście są kosmetyki oraz rytuały pielęgnacyjne, które pozwalają okiełznać puch na włosach i przywrócić im wygląd pięknej i gładkiej tafli. Podpowiadamy, w jaki sposób poradzić sobie z puszącymi się włosami. 

Mycie włosów metodą OMO

Puszące się włosy to takie, którym brakuje dociążenia. Oczywiście zbyt mocno obciążone kosmetykami kosmyki nie są pożądane i nie wyglądają estetycznie, ale odpowiedni poziom wygładzenia włosów jest podstawą ich pielęgnacji. Wspaniałym sposobem na to, by okiełznać puszące się włosy, jest mycie ich metodą OMO – odżywka – mycie – odżywka. Polega ona na nałożeniu na mokre włosy odżywki (najlepiej proteinowej lub humektantowej), która złagodzi na długości włosów działanie szamponu, który odziera włos z zapewniającej gładkość powłoczki. Po nałożeniu odżywki możesz umyć skórę głowy rozwodnionym i spienionym szamponem tak, jak zawsze, a po myciu ponownie nałożyć emolientową odżywkę, by domknąć odżywienie i zabezpieczyć łuski włosa. Metoda OMO chroni włosy przed wysuszeniem i dodaje im gładkości oraz blasku. Odżywka wygładzająca włosy to taka, która zawiera oleje odpowiednio dobrane do porowatości Twoich włosów. 

Puszenie włosów wywołane nadmiarem humektantów

Jeśli lubisz odżywki humektantowe, Twoje kosmetyki zawierają aloes, glicerynę, miód czy ekstrakty roślinne – może być to powód puszenia się Twoich włosów. Nadmiar nawilżenia, zwłaszcza niedomkniętego emolientami, może powodować puch na włosach, ponieważ humektanty to składniki, przyciągające nawilżenie z powietrza i otoczenia. Ich duża ilość w pielęgnacji sprawia, że włosy stają się wskaźnikiem poziomu nawilżenia powietrza, co absolutnie nie jest pożądane. Jeśli Twoje włosy są przehumektantowane, rozwiązaniem tego problemu będzie dwukrotne umycie włosów szamponem o średniej mocy oraz zastosowanie odżywki proteinowej, która wypełni budulcem włosa przestrzenie pochłaniające wilgoć. 

Puszenie włosów wywołane niedoborem emolientów

Emolienty to substancje tworzące na powierzchni włosa ochronną i wygładzającą powłoczkę, która nadaje im blasku i zabezpiecza je przed puszeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W kosmetykach to na przykład oleje, masła i silikony. Żeby odżywka emolientowa mogła skutecznie działać, zawarte w niej oleje muszą być dopasowane do porowatości Twoich włosów. Dobranie oleju do zbyt niskiej porowatości będzie potęgowało puch, a oleje do zbyt wysokiej porowatości za bardzo je obciążą. Sposobem na wygładzenie włosów jest regularne olejowanie ich dobranym do porowatości olejem. 

Puszenie włosów przez niewydobyty skręt

Włosy typowo słowiańskie są lekko falowane, jest to skręt na poziomie 2a/2b. Jeśli zauważasz na swojej głowie delikatne fale czy loczki pod wierzchnią warstwą włosów, po ich rozczesaniu często się puszą i sprawiają wrażenie zniszczonych, choć dobrze o nie dbasz, to prawie pewne, że Twoje włosy chcą się kręcić. Żeby sprawdzić tę teorię, w mokre, osuszone lekko ręcznikiem włosy wgnieć odżywkę i wysusz je suszarką z dyfuzorem. Po takiej stylizacji, jeśli włosy zaczną układać się w fale lub loki, znaczy, że wydobywanie skrętu to dobra droga. Kręcone włosy myj metodą OMO, nigdy nie czesz ich na sucho, stylizuj je za pomocą aktywatora skrętu oraz żelu o dużej mocy. 

Dbanie o włosy nie jest wcale procesem skomplikowanym, jeśli poznasz ich strukturę, porowatość oraz potrzeby. Warto zainwestować trochę czasu, by cieszyć się wspaniałą, idealnie gładką taflą włosów. 

Zdjęcie główne: Pablo Merchán Montes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*