Jak działają hospicja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zmierzch życia to bardzo przykry i trudny temat, o którym większość ludzi woli nie myśleć. Niestety starość i śmierć to pewna przyszłość każdego człowieka i nikt się przed nią nie uchroni. W każdej śmiertelnej chorobie, niezależnie od wieku, konieczna jest z czasem profesjonalna i kompleksowa opieka, którą zapewnia hospicjum. Opowiadamy o tym, co to za miejsce i czym się zajmuje.  

Opieka paliatywna   

W momencie, kiedy wiadomo już, że chory nie ma większych szans na wyzdrowienie, wdraża się nie leczenie, ale opiekę paliatywną.

Są to działania, mające na celu zapewnienie pacjentowi jak największego komfortu w ostatnich dniach, tygodniach lub miesiącach życia. Jest to między innymi karmienie przez sondę, terapia przeciwbólowa oraz korzystanie z profesjonalnej aparatury, ułatwiającej podstawowe czynności życiowe. Sklep medyczny oddychasz.pl oferuje sprzęty, takie jak respiratory oraz koncentratory tlenu, które ułatwiają, a czasem są jedyną drogą do oddychania dla ciężko chorych osób. Z tych sprzętów korzysta się w hospicjach, ale ich kupno może być konieczne również, jeśli zdecydujesz się na hospicjum domowe. 

Czystość i sterylność w hospicjum    

Z uwagi na ciężki stan pacjentów, hospicjum musi być miejscem nieskazitelnie czystym. Czasem nawet zwykłe, lekkie przeziębienie może skrócić życie chorego o kilka tygodni. Hospicja są sprzątane i czyszczone według tych samych, o ile nie wyższych, standardów, co szpitale.

Pracownicy do wszystkich czynności wykonywanych wokół pacjenta muszą zakładać jednorazowe rękawiczki nitrylowe medyczne, a nierzadko także maseczki ochronne. Wszystkie powierzchnie w hospicjum muszą być regularnie dezynfekowane wysokiej klasy środkami, a płyny do dezynfekcji rąk powinny zawsze stać na wyciągnięcie ręki. Zarówno preparaty bakterio- i wirusobójcze, jak i maseczki ochronne z atestem można zamówić na stronie internetowej https://rcmedical.pl/

Jaka jest misja hospicjum?   

Hospicjum to z pozoru niezwykle smutne miejsce, jednak najważniejszym celem takich ośrodków jest zapewnienie pacjentom szczęśliwego i jak najbardziej aktywnego życia, nawet u jego końca. Hospicja są pełne ludzi oddanych swoim pacjentom, przepełnionych pasją i poczuciem misji, którą co dzień spełniają, dbając o chorych w najlepszy możliwy sposób. Celem placówek zajmujących się opieką paliatywną jest zapewnienie swoim rezydentom szczęśliwego, komfortowego i wolnego od bólu życia oraz godnej, spokojnej śmierci.

Zdj. główne: National Cancer Institute/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*