Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Dzisiejsze wymogi rekrutacyjne jasno wskazują, że najważniejszym dokumentem aplikacyjnym jest obecnie CV. To w nim osoba poszukująca pracy przedstawia swoje doświadczenie, umiejętności, wykształcenie i inne ważne informacje na temat dotychczasowej ścieżki zawodowej. Jednak proste CV nie wystarczy, aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Chcesz odnieść sukces i rozpocząć wymarzoną karierę? Zobacz, jak napisać życiorys, który przyciągnie uwagę rekrutera!
Jakie są rodzaje CV?
Zanim przystąpisz do tworzenia swojego życiorysu warto, abyś wiedział, że wyróżnia się cztery główne formaty CV:
CV odwrócone chronologicznie – polega na tym, aby każde poprzednie stanowisko pracy lub szkołę opisać od najstarszego do najwcześniejszego. Dzięki temu pracodawca na samym początku zapozna się z Twoim ostatnim, a zarazem najbardziej aktualnym miejscem pracy.
CV chronologiczne – polega na zaprezentowaniu informacji o sobie w porządku chronologicznym. Najczęściej zaczyna się od edukacji, a następnie przechodzimy do sekcji doświadczenie. Takie CV sprawdzi się jednak tylko w niektórych zawodach, gdzie droga zawodowa rozpoczyna się już od wykształcenia np. prawnik.
CV funkcjonalne – to propozycja dla osób, które nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia zawodowego. Polega na wyeksponowaniu umiejętności – wykształcenie i doświadczenie schodzą natomiast na dalszy plan.
CV mieszane – sprawdzi się na stanowiska wymagające wiedzy z wielu dziedzin. Na samej górze takiego dokumentu znajdują się umiejętności oraz wszelkie uzyskane dyplomy i certyfikaty, a dopiero później opis obowiązków w poprzednich miejscach pracy.
Jak napisać profesjonalne CV?
Aby odnieść sukces i zdobyć wymarzoną pracę należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych wymogów rekrutacyjnych. Bez wątpienia rozmieszczenie i kolejność poszczególnych sekcji – z perspektywy potencjalnego pracodawcy – będą miały ogromne znaczenie. Jaki układ CV sprawdzi się najlepiej?
Dane personalne – zawrzyj jedynie kluczowe dane, czyli imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail.
Podsumowanie zawodowe – opisz swoje najważniejsze sukcesy w kilku treściwych zdaniach.
Doświadczenie zawodowe – koniecznie wymień zakres obowiązków w poprzednich miejscach pracy.
Umiejętności – unikaj zbyt ogólnych sformułowań, a skupiaj się na konkretnych kompetencjach.
Wykształcenie – wypisz jedynie ostatnio ukończoną szkołę.
Zainteresowania – podaj ciekawe hobby lub pokaż, że praca jest Twoją pasją.
Jestem spedytorem międzynarodowym z ponad 9-letnim doświadczeniem w branży transportowej. Zajmuję się organizacją i nadzorem przepływu towarów, oraz dostarczaniem surowców na rynek. W poprzedniej firmie udało mi się pozyskać do stałej współpracy 18 klientów. Poszukuję nowych wyzwań.
Doświadczenie zawodowe
10.2017 r. – obecnie firma XYZ
Stanowisko: Spedytor międzynarodowy
Obowiązki:
Kompleksowa obsługa zleceń transportowych
Organizacja współpracy z kooperantami w zakresie dostaw
Prowadzenie dokumentacji zakupów i wysyłek
Nadzorowanie dokumentacji zakupów i wysyłek
Wsparcie procesów łańcucha dostaw poprzez ścisłą współpracę z magazynami
Umiejętności
optymalizacja procesów transportowych
znajomość systemu SAP
odporność na stres
analityczne myślenie
Wykształcenie
10.2006 09.2011 – Społeczna Akademia Nauk
Kierunek: Logistyka
Tytuł: Magister
Zainteresowania
Interesuję się sportami zespołowymi – gram w koszykówkę i siatkówkę. W wolnym czasie uczę się od podstaw języka włoskiego.