Okrągłe, kwadratowe, prostokątne – stoły są głównym punktem każdego przyjęcia. Nie da się stworzyć odpowiedniego klimatu, dekorując wyłącznie salę. Jak zatem najlepiej je ozdobić? Podpowiadamy.
Każde przyjęcie musi mieć odpowiednią oprawę. Bez względu na to, czy mowa o weselu, urodzinach, czy po prostu o spotkaniu rodzinnym nie można zapomnieć o kilku elementach. Chodzi oczywiście o odpowiednią przestrzeń, salę, muzykę, jedzenie oraz… wystrój, oświetlenie i dekoracje. Te ostatnie pełnią bardzo ważną funkcję – nadają klimatu całej imprezie, nawet jeśli organizujemy ją we własnym domu.
Trzeba przy tym pamiętać, że dekoracje to nie tylko balony, kwiaty i piękne miejsce, ale również, a może nawet przede wszystkim – stoły, które pełnią bardzo ważną funkcję podczas każdego spotkania. To przy stole goście spędzają najwięcej czasu i to na nich skupiają swoją uwagę.
Możliwości ozdabiania stołów są praktycznie nieograniczone. W tym chaosie aranżacyjnym nie można jedynie zapomnieć o ich praktycznej funkcji – by znalazło się na nich miejsce na jedzenie oraz by każdy gość mógł komfortowo przy nich siedzieć, swobodnie rozmawiając i bawiąc się ze współbiesiadującymi.
Wcześniej jednak warto zastanowić się, w jakim stylu ma być utrzymane całe przyjęcie. Czy będzie to:
Stoły muszą współgrać z całym wystrojem oraz wszystkimi dekoracjami, jakie pojawią się na przyjęciu. Nie da się zorganizować udanego i spójnego wizualnie przyjęcia, jeśli stoły pozostaną całkowicie puste, a przybrana będzie wyłącznie sala.
Zatem na jakie elementy warto postawić, by stworzyć ciekawą i harmonijną aranżację? Dobrą wiadomością jest to, że wiele z nich można wypożyczyć, nie trzeba od razu wszystkiego kupować.
Myśląc o dekoracji stołu, nie można zapomnieć o absolutnie podstawowym elemencie, jakim jest obrus. Do wyboru są różne materiały i kolory, jednak najistotniejszą sprawą jest to, by był on po prostu idealnie wyprasowany. Gładki obrus stanowi doskonałą bazę do dalszego działania.
Jeśli obrus to za mało, wówczas można pokusić się o położenie ozdobnej tkaniny biegnącej przez środek blatu, czyli bieżnika. Odpowiednio dobrany – szczególnie pod względem kolorystycznym – zachwyci efektownym wyglądem.
Czołowe miejsce na stołach zajmuje zastawa stołowa. Nawet ta najprostsza, najdelikatniejsza nabiera niepowtarzalnego charakteru i blasku dzięki podtalerzom, które cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej są one wykonane z metalu w kolorze srebrnym, złotym, platynowym czy czarnym. Mogą być też drewniane bądź ręcznie malowane.
Podtalerze sprawiają, że cała aranżacja stołu prezentuje się niezwykle widowiskowo. Podtalerze są również bardzo praktyczne – chronią obrus przed zabrudzeniem.
Po obrusie oraz zastawie stołowej przychodzi czas na jedne z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych ozdób. Chodzi oczywiście o wszelkie świece i lampiony. Nie od dziś wiadomo, że światło tworzy wyjątkowy, przytulny klimat, przywodzący na myśl ciepło domowego ogniska.
Świece mogą być w najróżniejszych rozmiarach i kształtach. Można je dowolnie układać, w zależności od preferencji i dostępnego na stole miejsca. Pięknie prezentują się również tak zwane pływające świece, umieszczane w szklanych wazonach czy misach z wodą.
Na stole nie może oczywiście zabraknąć kwiatów. Powinny one współgrać z wystrojem całej sali i – jeśli mowa o weselu – z bukietem panny młodej.
Wybór kwiatów nie jest trudny, jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Ważny jest ich:
Wszelkie kompozycje kwiatowe i bukiety można umieścić w wazonach oraz specjalnych stojakach i stelażach, które same w sobie stanowią elegancką dekorację.
Fot. Kaboompics.com/Pexels