Jak pielęgnować dobre relacje z teściami?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli zależy Ci na dobrych relacjach z teściami, okazuj im szacunek i serce. Pamiętaj, że złe stosunki z nimi zawsze położą się cieniem na Twoim małżeństwie. I nie dziw się temu. To w końcu rodzice Twojego życiowego partnera.

Nikt z nas nie został znaleziony w zagonie kapusty. Nie byłoby tu Ciebie, gdyby nie Twoi rodzice, tak jak nie byłoby tu Twojego partnera, gdyby nie Twoi teściowie. Z tego chociażby powodu należy okazywać im szacunek i starać się, by relacje z nimi układały się jak najlepiej. Jak pielęgnować dobre relacje z teściami?

Teściowie – okaż im szacunek

Rodzice są bardzo ważni w życiu każdego z nas. Twoi teściowie zrodzili osobę, z którą dzielisz swoje życie. Należy im się więc szacunek, który okażesz, uważając na słowa i komentarze, kontrolując swoją postawę i sposób wyrażania opinii, unikając konfliktów i wyciągania zbyt pochopnych wniosków.

Nie zapominaj, że lekceważąc swoich teściów, w taki czy inny sposób, krzywdzisz swoją drugą połówkę. Czy tego chcesz, czy nie, to oni poczęli i wychowali Twojego partnera, i tak czy inaczej nie unikniesz kontaktów z nimi.

Nie porównuj swoich rodziców z teściami

Każdy rodzic jest inny i wychował swoje dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. A zatem i Ty i Twój towarzysz życia dorastaliście w innej atmosferze. To, że odebraliście inne wychowanie, nie oznacza, że jedno jest lepsze od drugiego, ani że Twoi rodzice są lepsi od rodziców Twojego partnera.

Sposób, w jaki wychowali nas rodzice, był efektem ich osobistych doświadczeń i historii. Wychowanie Twojego partnera także jest sumą okoliczności i wiedzy, jaką zgromadzili jego rodzice. Wykaż się więc wyrozumiałością dla ich czynów i unikaj szkaradnych porównań.

Dąż do harmonii w relacjach z teściami

Złe stosunki z teściami zawsze dotkną Twojego partnera, nawet jeśli on sam nie utrzymuje ciepłych relacji ze swoimi rodzicami. Chłód w relacjach z teściami zawsze przysporzy mu zmartwień. Dlatego dla dobra relacji małżeńskiej i gwoli harmonii zgadzaj się na ustępstwa, jeśli tylko zachowanie Twoich teściów nie jest nie do przyjęcia.

Dobre stosunki w małżeństwie wymagają wysiłku i kompromisów, dlatego czasem warto pójść na ustępstwa w imię zachowania relacji rodzinnych.

Fot. zinkevych/Pexels

Nakreśl swoim teściom granice

Powyżej była mowa o ustępstwach. Wszystko jednak ma swoje granice i należy je nakreślić, aby relacje były zdrowe i nie przysparzały problemów.

Należy sobie uzmysłowić, że stosunki małżeńskie to sprawa dwojga ludzi, którzy współtworzą związek. Teściowie nie mają prawa decydować o ich sprawach. Można wysłuchać, co mają do powiedzenia, ale decyzja należy do współmałżonków. Trzeba więc jasno postawić granice, tak by nie przyszło im do głowy ingerowanie w sprawy rodzinne czy sposób życia pary. Granice wytyczaj jednak mądrze, zawsze w porozumieniu z partnerem, pamiętaj o szacunku i dialogu.

Poznaj swoich teściów

Trudno budować dobre relacje z kimś, kogo dobrze nie znasz. Niesprawiedliwe jest kierowanie się stereotypowymi etykietkami bez uprzedniego poznania, kim są Twoi teściowie. A zatem otwórz się na swoich teściów, okaż im zainteresowanie, dowiedz się, co lubią robić, jakie mają zainteresowania. Z pewnością zaprocentuje to cieplejszymi relacjami.

Gdy już dobrze poznasz swoich teściów, swobodniej nawiążesz z nimi zdrowe relacje. Łatwiej Ci też będzie uniknąć konfliktu, gdyby miał się wyłonić, albo stawić mu czoła bez sprawiania komukolwiek przykrości.

Rozmawiaj z partnerem

Jeśli coś w relacjach z teściami Ci doskwiera, najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim życiowym partnerem, pamiętając o zachowaniu szacunku i taktu. Razem będziecie mogli to przedyskutować i poszukać rozwiązania problemu, nim przybierze zbyt duże rozmiary.

Dialog w związku jest najistotniejszy. Nie tylko pomaga w łagodzeniu napięcia, ale też uczy większej otwartości w relacjach partnerskich. Dialog będzie też idealną podstawą do wyznaczenia Twoim teściom granicy.

Zachowaj ostrożny dystans

Jedynym sposobem na to, by małżeństwo mogło żyć własnym życiem bez odczuwania presji ze strony teściów, jest zachowanie ostrożnego dystansu.

Od czasu do czasu można więc zjeść razem obiad, złożyć im wizytę czy zrobić wspólny wypad za miasto. To bardzo zdrowe i nawet potrzebne. Teściowie nie mogą jednak zdominować małżeńskiego życia.

To szczególnie ważne, gdy para ma dziecko. Wielu teściów, świadomie bądź nie, ingeruje w życie rodzinne, gdy pojawiają się wnuki. Wielu z nich, powołując się na swój wiek i doświadczenie, pozwala sobie nawet na krytykę i usiłuje wprowadzać własne porządki.

Takie zachowania należy tłumić w zarodku. Dziadkowie są zawsze mile widziani, ale ich zaangażowanie i poglądy muszą być ograniczane.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*